همه ما توانایی بر عهده گرفتن مسئولیت مطلق زندگی‌مان را داریم، اما داشتن توانایی با استفاده کردن از آن یکسان نیست.

زندگی پر از مشکلاتی است که مانع از به حداکثر رساندن توانایی‌ها و پتانسیل بالقوه ما می‌شوند. ۵ کلید ثروت و شادی نقشه‌ی ای است برای شما به جایی که این قبیل مشکلات وجود دارند و راهنمایی است برای غلبه بر آن‌ها. اگر بر این ۵ کلید مسلط شوید، دیگر هیچ محدودیتی بر سر راه شما وجود نخواهد داشت و می‌توانید هر کاری را که دوست دارید انجام دهید و به تمام اهداف خود دست پیدا کنید.

کلید ۱ : باید بیاموزید چطور با ناامیدی برخورد کنید.

ناامیدی می‌تواند رویاهای شما را به نابودی بکشاند. قادر است نگرشی مثبت را به نگرشی منفی، یک موقعیت مثبت و سازنده را به موقعیتی فلج کننده تبدیل کند. اگر به اکثر موفقیت‌های بزرگ نگاهی بیاندازید، به این مطلب پی خواهید برد که سرخوردگی‌ها و ناامیدی‌های فراوانی در طول مسیر وجود داشته است. همه افراد موفق به خوبی می‌دانند باید از موانع بگذرند، از شکست‌های خود به عنوان فرصتی برای یادگیری استفاده کنند.

کلید ۲ : باید بیاموزید چطور با رد شدن یا عدم پذیرش برخورد کنید.

آیا در زبان انسانی چیزی گزنده تر از کلمه «نه» وجود دارد؟ چند بار برایتان پیش آمده است که برای فرار از ترس رد شدن برای موقعیتی جدید در شرکتتان تلاش نکنید، تماسی برای فروش جدید نگیرید یا در یک مسابقه شرکت نکنید؟ هیچ موفقیتی بدون جواب رد شنیدن وجود ندارد. هر چقدر بیشتر جواب رد بشنوید، شما بهتر هستید، بیشتر یاد می‌گیرید، و به نتیجه دلخواهتان نزدیک‌تر خواهید شد.

کلید ۳ : باید بدانید چطور با فشارهای مالی برخورد کنید.

برخورد با فشار های مالی به معنای دانستن نحوه به دست آوردن و طریقه ارائه یا بخشش است، آگاه بودن از روش  کسب درآمد و نحوه پس انداز کردن. پول مانند هر چیز دیگر در زندگی است : می‌توانید آن را وادار کنید که برای شما یا علیه شما کار کند. بیاموزید با فشارهای مالی با هدف و ظرافتی یکسان با موضوعات دیگر در زندگی‌تان برخورد کنید، بدین ترتیب پول دیگر منبع یا سرچشمه ناراحتی و سازش در زندگی‌تان نخواهد بود.

کلید ۴ : یاد بگیرید که چطور با خودشیفتگی برخورد کنید.

ما همه افراد، بازیگران سینما، انسان‌های مشهور، قهرمانان ورزشی، صاحبان کسب و کار و اشخاص دیگر را دیده‌ایم که چطور هنگامی که به سطح مشخصی از موفقیت رسیده‌اند، متوقف شده‌اند و دیگر نیازی به پیشرفت در خود احساس نکرده‌اند. راحتی و آسایش می‌تواند احساس خطرناکی باشد زیرا زمانی که بیش از حد احساس راحتی و آرامش کنید، دست از تلاش برای پرورش، ایجاد، به اشتراک گذاردن و افزودن ارزش بر خواهید داشت. کلید مدیریت بر احساس خودشیفتگی این است که بر چشم انداز خود متمرکز بمانید و اطمینان حاصل کنید که بزرگی را در چیزهای کوچک و حقیر نمی‌بینید.

کلید ۵ : پیوسته بیش از مقداری که انتظار دریافتش را دارید، بخشش کنید.

این مهم‌ترین کلید است زیرا خوشبختی و سعادت شما را عملاً تضمین می‌کند. اکثر افراد بیشتر به این فکر می‌کنند که چطور می‌توانند دریافت کنند یا چیزی را به دست آورند. زندگی ما زمانی تغییر خواهد کرد که تمرکزمان را از این موضوع که چه می‌توانیم به دست آوریم بر اینکه چه چیزهایی می‌توانیم ببخشیم تغییر دهیم. کلید هر رابطه این است که شما مجبور هستید در ابتدا ببخشید و به بخشیدن خود ادامه دهید. توقف نکنید و منتظر دریافت نباشید.

آنتونی رابینز:

حوادث و اتفاقات زندگیتان نیستند که تعیین میکنند چطور احساس یا عمل کنید،برداشت و تفسیر شما از این حوادث تعیین کننده است.

نداشتن کدام یک از این کلیدها بین شما و زندگی دلخواهتان فاصله انداخته است؟

لطفاً نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید .