اگر به فکر کاهش سریع وزن بدن هستید، باید کمتر غذا بخورید و بیشتر ورزش کنید. تا اینجا که سؤالی نیست؛ اما اگر کاهش وزن به میزان یک پوند در ماه (یک پوند برابر با ۴۵۳/۵۶ گرم است) برای شما کافی نباشد چطور؟ اگر بخواهید وزن خود را فوراً کاهش دهید چطور؟ وقتی خوردن نوشابه و غذاهای چرب را کنار گذاشتید و هفته‌ای چند نوبت ورزش کردید، می‌توانید با پیروی از ۶ قانون کاهش سریع وزن بدن که در ادامه بیان شده است تأثیر رژیم غذایی و برنامه ورزشی خود را چند برابر کنید و سرعت کاهش وزن خود را به نحو چشم‌گیری افزایش دهید.

۱-برای کاهش سریع وزن بدن بیشتر آب بنوشید، به‌خصوص قبل از غذا

همه ما انسان‌ها می‌دانیم برای زنده ماندن به آب نیاز داریم؛ اما فقط تعداد کمی از مردم می‌دانند هر روز دقیقاً باید چه مقدار آب بنوشند. اکثریت قریب به اتفاق مردم در یک حالت کم‌آبی مزمن و خفیف زندگی می‌کنند که منجر به کمبود انرژی و افزایش وزن می‌شود. برای حفظ تندرستی و از دست دادن چربی، هر روز باید حداقل نیم گالن (تقریبا ۲ لیتر) آب بنوشید و قبل از هر وعده غذایی و هر زمان که احساس کمبود انرژی و ضعف و بی‌حالی کردید حداقل باید یک لیوان آب مصرف کنید.

به خاطر بسپارید: فقط باید آب بنوشید – نه نوشابه، قهوه یا آب میوه-فقط آب طبیعی. اگر نوشیدن این مقدار آب برای شما سخت بود سعی کنید با مقدار کمی میوه یا خیار آب را طعم دار کنید.

۲-زمان بیشتری را صرف جویدن مواد غذایی کنید

یک نظریه محبوب در زمینه کاهش سریع وزن بدن می‌گوید هر چه مردم آهسته‌تر غذا بخورند به کاهش وزن خود بیشتر کمک می‌کنند. شاید بپرسید به چه علت؟ بین زمانی که غذا را می‌بلعیم و زمانی که غذا موجب می‌شود مغز حس گرسنگی خود را کاهش دهد یک وقفه یا تأخیر وجود دارد و همین تأخیر باعث می‌شود بیشتر مردم در پایان هر وعده غذایی بیشتر از حد نیاز خود غذا بخورند. کارشناسان زیادی از جمله متخصص تغذیه هوراس فلچر در اویل قرن بیستم روی این مطلب که آهسته غذا خوردن به کمتر غذا خوردن منجر می‌شود بسیار تأکید می‌کردند.

مطالعه‌ای که اخیراً در چین انجام شده است نیز صحت این نظریه را اثبات کرده است: این مطالعه نشان داد که مردان چاق در مقایسه با مردهای غیر چاق با سرعت بیشتری غذا می‌خورند. این مطالعه همچنین اثبات کرد میزان از دست دادن چربی در مردانی که هر لقمه را ۴۰ بار می‌جوند در مقایسه با مردهایی که هر لقمه را فقط ۱۵ با می‌جوند ۱۲ درصد بیشتر است. اگر می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید، متعهد شوید هر لقمه غذا را حداقل بیست بار بجوید و بعد هر هفته ۵ عدد به این مقدار اضافه کنید.

۳-بعد از هر وعده غذایی پیاده‌روی کنید

یکی از هم‌اتاقی‌های دوران دانشجویی‌ام یک بار به من گفت با پیاده‌روی بعد از هر وعده غذایی ۱۰ کیلو وزن کم کرده است. راستش را بخواهید حرف او را باور نکردم چون به سختی می‌توان پیاده‌روی را ورزش دانست و قطعاً نمی‌توان یک پیاده‌روی ساده را با جلسات تمرینی جدی باشگاه‌های ورزشی مقایسه کرد؛ اما اخیراً متوجه شدم که من اشتباه می‌کردم: پیاده‌روی بعد از غذا یکی از آن عادت‌های به ظاهر کم‌اهمیت است که می‌تواند تغییرات بزرگی در روند کاهش وزن ایجاد کند.

در حال حاضر، پیاده‌روی بهترین ورزش نیست و مقایسه آن با تمرینات جدی باشگاه‌های ورزشی هم کار عاقلانه‌ای نیست – حداقل در این مورد حق با من بود؛ اما عامل دیگری در اینجا وجود دارد که نباید آن را نادیده بگیریم: انجام فعالیت‌های سبک بعد از هر وعده غذا گیرنده‌های GLUT-4 را فعال می‌کند که موجب می‌شود ماهیچه‌های ما تمام گلوکزی که خورده‌ایم را جذب کنند. علاوه بر این فعال‌سازی این گیرنده‌ها مانع از افزایش سطح انسولین بدن می‌شود؛ بنابراین بهتر است همگی برای کاهش سریع وزن بدن به توصیه هم‌اتاقی من عمل کنیم: بعد از هر وعده غذایی ۱۰ دقیقه پیاده‌روی کنید.

۴-با هوای سرد چربی قهوه‌ای را تحریک کنید

شاید این مورد شگفت‌انگیزترین حقیقتی باشد که تاکنون شنیده‌اید: همه‌ی چربی‌ها برای شما بد نیستند. بیشتر بافت‌های چربی شما چربی سفید هستند که فقط انرژی را ذخیره می‌کنند. همان نگرش اصلی که در مورد چربی‌ها داریم؛ اما در بدن ما انسان‌ها مقدار کمی چربی قهوه‌ای هم وجود دارد که برای گرم نگه داشتن ما انرژی می‌سوزاند. پس اگر می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید و روند از دست دادن چربی را سرعت ببخشید خودتان را در معرض هوای سرد قرار دهید چون با این کار رشد چربی قهوه‌ای را تحریک خواهید کرد.

برای انجام این کار چندین راه مختلف وجود دارد. می‌توانید خانه خود را کمی سردتر کنید و یا در طول روز از لباس‌های کمتر و نازک‌تری استفاده کنید. می‌توانید هر صبح و شب یک لیوان آب یخ بنوشید. همچنین می‌توانید چربی قهوه‌ای را به طور مستقیم هدف بگیرید. در این روش باید هوای سرد را مستقیماً روی مناطق ذخیره چربی قهوه‌ای در بدن اعمال کنید. چربی قهوه‌ای در گردن، قسمت بالای قفسه سینه و پشت واقع شده است، بنابراین می‌توانید با گرفتن دوش آب سرد و هدایت آب به این مناطق یا قرار دادن یک کیسه یخ روی تکیه‌گاه گردن چربی قهوه‌ای را تحریک کنید.

۵-به وعده‌های غذایی خود آب‌ لیمو، عسل و دارچین اضافه کنید

معروف است مواد غذایی سالم‌تر آن‌هایی هستند که بدن آهسته‌تر جذبشان می‌کند، در حالی که غذاهای آشغالی مثل لیموناد معمولاً به سرعت هضم می‌شوند. خوشبختانه، راهکارهایی وجود دارد که می‌توانیم با پیروی از آن‌ها کاری کنیم که بدن هر غذایی را آهسته‌تر هضم کند. اضافه کردن آب‌لیمو و دارچین به غذا سرعت گذر مواد غذایی از معده به روده را کاهش می‌دهد که همین امر موجب بهبود کنترل انسولین و قند خون می‌شود. به نظر می‌رسد جایگزین کردن شکر با مقدار کمی عسل موجب بهبود سطح قند خون می‌شود چون عسل در مقایسه با قندهای دیگر آهسته‌تر هضم می‌شود.

۶-از هر وعده غذایی که می‌خورید عکس بگیرید

بیشتر مردم فکر می‌کنند در مورد آنچه که باید و نباید بخورند لازم نیست چیز جدیدی بیاموزند. آن‌ها رژیم غذایی خوبی دارند اما فقط آن را دنبال نمی‌کنند. قطعه گمشده جورچین غذایی بیشتر مردم اضافه کردن یا حذف یک غذای بخصوص نیست بلکه آگاهی و مسئولیت‌پذیری است. باید بدانید چقدر رژیم غذایی خود را نادیده می‌گیرید و این کار فقط با بررسی و ثبت اطلاعات ممکن است.

همه می‌دانیم که یک عکس از هزاران کلمه با ارزش‌تر است. از نظر علمی عکس گرفتن از مواد غذایی به مراتب مؤثرتر از یادداشت مواد غذایی است که مصرف می‌کنیم. اگر می‌خواهید در قبال آنچه که می‌خورید پاسخگو باشید و به روند کاهش سریع وزن بدن متعهد باشید بهتر است یک حساب کاربری در شبکه اجتماعی اینستاگرام یا فیس‌بوک ایجاد کنید و عکس مربوط به وعده‌های غذایی خود را در این حساب کاربری بارگذاری کنید. وقتی بدانید فامیل، دوست، آشنا و غریبه تصاویر وعده‌های غذایی شما را می‌بینند به عادت‌های غذایی خود بیشتر توجه می‌کنید و سعی می‌کنید غذاهای سالم‌تر و مناسب‌تری بخورید.

مقالات پیشنهادی:

اهمیت کاهش وزن : ۲۴ ضرر خطرناک چاقی

۱۰ حقیقت شگفت‌انگیز در مورد دستگاه ماهیچه‌ای یا سیستم عضلانی بدن انسان

۱۰ خاصیت موسیقی برای سلامتی انسان که مطمئناً از آن‌ها بی‌اطلاعید

 اگر این مقاله مفید بود و از مطالعه‌ی آن لذت بردید لطفاً برای حمایت از ما آن را در یکی از شبکه‌های اجتماعی مورد علاقه‌تان به اشتراک بگذارید. با تشکر