بدون ماشین حساب چه کار خواهیم کرد؟ این دستگاه‌های کوچک واقعاً در برخی موقعیت‌ها بخصوص برای افرادی که با ریاضیات سر و کار دارند می‌توانند زندگی انسان را نجات دهند. ابزارهای محاسباتی- از چرتکه گرفته تا ماشین‌حساب‌های موجود در گوشی‌های هوشمند- تاریخچه‌ای طولانی دارند که مملو از فراز و نشیب‌های مختص به زمان خود هستند.

طراحی و تولید برخی از ماشین‌حساب‌ها مانند ماشین‌حساب‌های مکانیکی بسیار سخت و پیچیده بوده است. این ابزار محاسباتی قدیمی از هزاران قطعه‌ی متحرک تشکیل شده که دیدن این حجم از قطعات در کنار هم بسیار جالب توجه خواهد بود. کوین تومی عکاس ، متوجه زیبایی موجود در پیچیدگی این ماشین‌آلات قدیمی شد و بر اساس همین ایده چند عکس زیبا با عنوان ماشین‌حساب‌های مکانیکی تهیه کرد و در اختیار علاقه‌مندان گذاشت.

این عکاس خوش ذوق زیبایی موجود در ماشین‌حساب‌های مکانیکی را که از پیچیدگی آن‌ها نشئت گرفته است را به خوبی در عکس‌هایش به نمایش گذاشته است.

mechanical calculators-1

دیدن تمام قطعات تشکیل‌دهنده‌ی این ابزارهای محاسباتی در کنار هم بسیار زیبا و دلنشین است.

mechanical calculators-2

این یکی عالی ست. این ماشین واقعاً یک اثر هنری ست.

mechanical calculators-3

دیدن این ماشین‌حساب‌های مکانیکی در حالتی که بدون کاور و پوشش هستند حقیقتاً باعث می‌شود قدردان مهارت و تیزبینی سازندگان آن باشیم.

mechanical calculators-4

با دیدن این تصاویر به خوبی متوجه خواهیم شد که در چند دهه‌ی گذشته فناوری تا چه حد تغییر کرده است.

mechanical calculators-5

واقعاً پیدا کردن زاویه مناسب به منظور برجسته‌سازی زیبایی منحصر به فرد این ماشین‌حساب‌ها نیاز به مهارت عکاسی ویژه‌ای دارد.

mechanical calculators-6

حقیقتاً ماشین‌آلات خارق‌العاده‌ای هستند. ای کاش یکی از این ماشین‌حساب‌ها داشتم و می‌توانستم آن را باز کنم و از نزدیک زیبایی نهفته در آن را تماشا کنم.

mechanical calculators-7

عکس‌هایی که با هم در این مقاله به تماشای آن‌ها پرداختیم برای بنده یادآور این مطلب است که به راستی ما انسان‌ها با استفاده از فناوری چه ابزارهای فوق‌العاده‌ای تولید کرده‌ایم. موضوع دیگری را که باید به آن توجه کرد این است که گدجت ها و ابزارهای با فناوری بالا را نیز که امروزه از آن‌ها استفاده می‌کنیم یک روز مانند این ماشین‌حساب‌های مکانیکی منسوخ خواهند شد. حال سؤال این است که آیا آناتومی و ساختار آن‌ها نیز به همین زیبایی خواهند بود؟

برای حمایت از ما با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر