رالف شارل می‌گوید : «هیچ کس با توقعات بیش از حد موفق نمی‌شود، مگر با توقعات معقول آغاز کند».

آیا تاکنون پی برده‌اید که مراد دل شما چیست؟ بهتر است این گونه بپرسم: آیا برای رسیدن به مراد دلتان کاری انجام داده‌اید؟ البته می دانم که با بیان عبارت «مراد دل» ممکن است تصویری از غول چراغ جادو در ذهنتان ایجاد شود که از چراغ جادو بیرون می‌آید و سه آرزوی شما را برآورده می‌کند؛ اما باید بگویم چنین اتفاقی فقط در فیلم‌ها می‌افتد و به این نتیجه رسیده‌ام که در «دنیای واقعی» چنین چیزی وجود ندارد. در دنیای واقعی به خودمان بستگی دارد تا با آنچه به راستی در زندگی می‌خواهیم هماهنگ باشیم… و راه خودمان را برای رسیدن به بهترین مقصدها بگشاییم.

با اینکه راه و مسیر دستیابی هر شخص به خواسته‌هایش منحصر به فرد است، مایلم چندین اصل را با شما در میان بگذارم که به هدایت شما در طول این مسیر کمک خواهد کرد:

۱-پذیرای حوادث و رویدادها باشید

گمان نمی‌کنم به همان اندازه که خواسته‌های قلبی‌تان شما را پیدا می‌کنند، شما بتوانید آن‌ها را پیدا کنید! ما اغلب به هنگام شناسایی خواسته‌های قلبی‌مان گیج می‌شویم و به همین دلیل آنچه را شخص دیگری خیال می‌کند برای ما بهتر است یا آنچه را ذهن منطقی‌مان می‌گوید دنبال می‌کنیم و به حوادث و رخدادها بی توجهیم.

وقتی شما مثبت نگر و پذیرای رویدادها باشید، در هنگام رویارویی با هر موقعیت، در خواهید یافت که در واقع «دعوت شده‌اید» تا آن هدف و آن طرح و برنامه را دنبال کنید؛ بنابراین پذیرفت آن دعوت و حرکت به جلو، حتی اگر خارج از حیطه‌ی آسایشتان باشد، تنها به خود شما بستگی دارد. به عنوان مثال، من هرگز درصدد آن نبودم که نویسنده و سخنران انگیزشی بشوم. من تنها عاشق خواندن کتاب‌های رشد فردی و گوش دادن به برنامه‌های صوتی انگیزشی بودم. سپس به این نتیجه رسیدم که این حرفه را دنبال کنم و چون پذیرای آن بودم، به هدفم رسیدم.

بنابراین در به روی رویدادها گشوده و پذیرای آن‌ها باشید و سعی نکنید قضاوت کنید که چگونه یا چه زمانی مراد دلتان تحقق خواهد یافت. آنگاه به این نتیجه خواهید رسید که آنچه رخ می‌دهد و شما را فرا می‌خواند همان عاملی است که توانایی‌ها و ویژگی‌های منحصر به فردتان را شکوفا می‌کند، اغلب در جهتی که خدمتی بزرگ به دیگران نیز خواهد بود.

۲-باورهایتان را گسترش دهید

بیشتر مردم زمانی که اوضاع آن‌طور که می‌خواهند پیش نمی‌رود، ناامید می‌شوند. مشکل، اغلب نظام باورهاست. به عنوان مثال، بیشتر مردم از این شکایت می‌کنند که به اندازه‌ی کافی پول در نمی‌آورند یا روابط مناسبی برقرار نمی‌کنند. این عده همیشه می‌گویند که «من هرگز در انتهای ماه پول کافی ندارم» با «همه‌ی مردها از تعهد می‌ترسند». نظام باورتان (و گفت و گوی درونی‌تان) باید مؤید آنچه دوست دارید به دست آورید باشد؛ بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که افکار غالبتان بر آنچه می‌خواهید متمرکز است، نه بر آنچه نمی‌خواهید.

۳-فقط به عواطف و احساسات مثبت اجازه‌ی ظهور و بروز دهید

شما تنها زمانی می‌توانید موفقت تان را سرعت ببخشید و با صرعت بیشتر به مراد دلتان برسید که نه تنها مثبت فکر کنید، بلکه احساسات مثبتی نیز داشته باشید. دارم درباره‌ی احساسات مثبت نیرومند صحبت می‌کنم، یعنی آن نوع احساساتی که سرتاسر وجود شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به نوعی، باعث می‌شود مورمورتان شود. این همان احساسی است که وقتی شما کودکی را که می‌خندد یا غروب زیبای آفتاب را تماشا می‌کنید به شما دست می‌دهد. برخی از پرقدرت‌ترین احساسات مثبت عبارت است از عشق، قدردانی و بخشش. زمانی که شما این احساسات را به طور همیشگی با خود داشته باشید، به آهن‌ربایی تبدیل می‌شوید که چیزهای خوب و عالی را جذب و وارد زندگی‌تان کنید.

۴-احساسات منفی را از بین ببرید

درست همان‌طور که احساس‌های مثبت کمک می‌کند به مراد دلتان برسید، احساسات منفی مانع رسیدن شما به شکوه و عظمت می‌شود. احساسات رایج در این گروه عبارت است از خشم، نفرت، رنجش، حسادت و قضاوت. خیلی دوست داشتم می‌توانستم به شما بگویم که من نیز بر تمامی این احساسات منفی غلبه کرده‌ام؛ اما متأسفانه این‌طور نیست. ولی به این نتیجه رسیده‌ام که این احساسات منفی نفعی به حال من ندارند. به بدنتان اعتماد کنید. چه احساسی به شما دست می‌دهد زمانی که عصبی یا عیب‌جو هستید؟ بی‌شک احساس بدی خواهید کرد. در این حالت به آهن‌ربایی تبدیل خواهید شد که مشکلات و بیماری را جذب می‌کند. توجه: من به شما نمی‌گویم عواطف و احساسات منفی‌تان را انکار کنید. موضوع این است که آن‌ها را مدتی طولانی در خود نگه دارید. به جای اینکه در دام یکی از این احساسات منفی گیر کنید، یکی از احساسات مثبتی را که پیش‌تر درباره‌ی صحبت شد انتخاب کنید و به یک حالت ذهنی پویا و سازنده‌تر تغییر وضعیت دهید.

۵-انعطاف‌پذیر باشید چراکه مراد دلتان تغییر خواهد کرد

شما ممکن است بدانید در ظرف چند سال آینده چه می‌خواهید، اما به این دانسته اطمینان نکنید! در یک سال آتی یا حتی هفته‌ی آینده، ممکن است میل شدیدی پیدا کنید تا در جهتی به کل جدید حرکت کنید. علایق شما تغییر خواهد کرد. ارزش‌های شما تغییر خواهد کرد. اولویت‌های شما تغییر خواهد کرد. البته این نشانه‌ی خوبی است چراکه نشان می‌دهد شما در حال پیشرفت هستید و در به روی راه‌های جدید در زندگی‌تان گشوده‌اید. هر سال من یک برنامه یا هدف جدید برای خودم پیدا می‌کنم که مرا به هیجان می‌آورد و علاقه‌ی مرا جلب می‌کند. من یاد گرفته‌ام که هیچ تردیدی نسبت به آن به دل راه ندهم و به آن بپردازم و شایان توجه این که همیشه، نتیجه خیلی خوب از آب درمی‌آید.

۶-شور و هیجان را دنبال کنید نه پول را

اشتباه برداشت نکنید. پول مهم است و من هم همانند دیگران رفاه مادی را دوست دارم. ولی وقتی پول هدف و نیروی اولیه‌ای باشد که شما را به حرکت درمی‌آورد، بعید است که بتوانید با مراد دلتان ارتباط برقرار کنید و به رضایت برسید. شایان توجه اینکه همچنین بعید است پول زیادی بیندوزید. با این حال زمانی که حرفه‌ای را دنبال کنید که شما را به هیجان می‌آورد و برمی‌انگیزد، در واقع در راه کشف مراد دل و سپری کردن زندگی رضایت‌بخش هستید. جالب توجه اینکه این راه، راهی است که به وقتش، براتی شما آن پاداش‌های مادی را که می‌خواهید به ارمغان خواهد آورد.

۷-با «جریان» حرکت کنید

شما افراد و فرصت‌ها را در نتیجه‌ی آگاهی‌تان به زندگی خود جذب می‌کندی. ما در شروع مسیرمان تمایل داریم این گونه باور کنیم که مجبوریم برای رسیدن به مراد دلمان از خود شجاعت نشان دهیم و پیکار کنیم. ولی واقعیت غیر از این است، چراکه وقتی در جریان زندگی قرار بگیریم، آنچه را که می‌خواهیم خیلی ساده‌تر، روشن‌تر و آشکارتر می‌سازیم، همانند قایقی که به دست جریان آب هدایت می‌شود. با این حال «در جریان بودن» به این معنی نیست که غیرفعال باشیم و عقب بنشینیم. شما به تلاش خود ادامه می‌دهید و در طول مسیر درمی‌یابید زمانی که مثبت هستید و راه «درست» را دنبال می‌کنید، رخداد مناسب در زمان مناسب اتفاق می‌افتد، کسانی را ملاقات خواهید کرد که می‌توانند به شما کمک کنند به جلو حرکت کنید. البته بدون شک با موانعی هم روبه‌رو خواهید شد؛ اما می‌دانید که بر آن‌ها غلبه خواهید کرد. موضوع اصلی زمان است. اگر شما در نگرانی به سر برید و در حال جنگیدن باشید، به احتمال قوی «از خط خارج شده‌اید» و نیاز دارید سازش‌هایی انجام دهید.

خواهش می‌کنم اشتباه برداشت نکنید و گمان نکنید که این موضوع تنها به رضایت روحی و معنوی مربوط می‌شود. اصولی که در این مقاله گفته شد، برای شما موفقیت مادی هم به ارمغان می‌آورد. هدف اصلی من این است که شما را به فکر وادارم تا دریابید این اصول چه نقشی در زندگی‌تان دارند و باور کنید می‌توانید تغییراتی ایجاد کنید که حتی به زندگی موفق‌تر و رضایت‌بخش‌تر منجر شود.

نکته‌ی نهایی

رسیدن به مراد دل همیشه به آن اندازه که شما پیش‌بینی می‌کنید، لذت‌بخش نخواهد بود. لذت واقعی در اقدام همه روزه‌ای است که در راستای آن انجام می‌دهید و در آنچه در طول مسیر می‌آموزید و به آن تبدیل می‌شوید. این همان راه رشد و رضایتی است که دوست ندارید از آن رو بگردانید!

مقالات پیشنهادی:

۱۰ ویژگی مشترک افراد موفق که از آن بی‌اطلاعید!

راز موفقیت : ۷ تفاوت اساسی افراد موفق و افراد ناموفق + اینفوگرافیک

راز موفقیت : ۱۰ سوال کلیدی که افراد موفق از خود می‌پرسند

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر