امروزه در پشت صحنه‌ی ازدواج‌های موفق، مادام‌العمر و هماهنگ رازهای بسیاری نهفته ست. برای موفقیت در زندگی زناشویی باید پیوسته با تلاش و همفکری زمینه‌ی لازم برای درک متقابل و احساس رضایت را برای همسر خود فراهم کنید. خودتان را برای آشنایی با واقعیت ازدواج‌های موفق آماده کنید و متعهد شوید صرف نظر از تمام مشکلات روزمره زندگی، عشق، علاقه و ایمان موجود در زندگی خود را به بهترین شکل حفظ کرده و بهبود دهید.

امیدوارم این مقاله به شما دیدگاه جدیدی درباره مشکلات زندگی مشترک و نحوه‌ی غلبه بر آن‌ها بدهد.

پرورش و بهبود هویت و شخصیت فردی

وقتی دو نفر ازدواج می‌کنند، در مواجهه با مسائل مالی و بزرگ کردن فرزندان خود تبدیل به یک فرد واحد می‌شوند. معمولاً زوجین به قدری درگیر مسائل گوناگون و بی اهمیت می‌شوند که بعد از مدتی هویت واقعی خود را فراموش می‌کنند. زنان بیشتر از مردان اسیر این دام زندگی زناشویی می‌شوند زیرا برای خشنود کردن همسر خود دست به فداکاری‌های بی‌مورد می‌زنند، غافل از اینکه این طرز برخورد در زندگی مشترک بعد از مدتی نه چندان طولانی به اندوه و افسردگی ختم خواهد شد. همیشه سعی کنید با همسر خود مدارا کنید ولی هرگز کارهای مورد علاقه‌ی خود را نادیده نگیرید. هر هفته یک بار با دوستان خود قرار بگذارید و در کنار آن‌ها از خاطرات گذشته و شاد خود صحبت کنید و وقتی را نیز در طول هفته برای سرگرمی‌ها و کارهایی که از انجام آن‌ها لذت می‌برید اختصاص دهید.

برای همسر خود وقت بگذارید و با هم در تماس باشید.

متأسفانه، بسیاری از افراد جامعه از بهانه پرمشغله بودن خواسته یا ناخواسته برای عدم برقراری ارتباط با همسر خود استفاده می‌کنند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و وجود تلفن‌های همراه خیلی راحت‌تر و سریع‌تر از گذشته می‌توانید در طول روز با عزیزان خود در تماس باشید. پیامک بفرستید یا به همسر خود زنگ زده و احساسات و اتفاقات جالب روز کاری خود را با او به اشتراک بگذارید. همین تماس‌های کوتاه و ساده باعث می‌شود شب وقتی به منزل برگشتید موضوعات جالب‌تر و بیشتری برای صحبت با همسر خود داشته باشید. منتظر آخر هفته یا مناسبتی خاص برای دور هم بودن نباشید، از همین تماس‌های روزانه می‌توانید برای بهبود روابط خود استفاده کنید.

بر روی نیازهای مشترک و اولیه‌ی یکدیگر تمرکز کنید.

یکی از رموز ازدواج‌های موفق و مادام‌العمر تمرکز بر روی نیازهای مشترک هر دو طرف است. بهتر است زن و شوهر هر دو سعی کنند از هر فرصتی برای غافل‌گیر کردن شریک خود استفاده کنند نه اینکه دائماً بگویند ” پس من چی “. همواره سعی کنید به نیازهای همسر خود به بهترین شکل ممکن پاسخ دهید. اگر تاکنون نیازهای شما برآورده شده بدانید که همسر خوبی دارید و از زندگی خود لذت ببرید. تمایل مشترک برای برآورده کردن نیازهای مشترک یکی از فاکتورهای اصلی و مهم ازدواج‌های موفق و همیشگی ست.

چشم‌انداز مثبت

چشم‌انداز منفی به شدت بر آینده و زندگی مشترک شما تأثیرگذار است. افسرده و غمگین بودن یک از زوجین می‌تواند شیرینی زندگی را به تلخی و امید را به ناامیدی تبدیل کند. مثبت باشید و با روحیه دادن به دیگر اعضای خانواده‌ی خود سعی کنید جو حاکم بر روابط خود را به سمت بهبود و تعالی بکشانید. مثبت فکر کنید و برای موفقیت در تمام زمینه‌های زندگی نگرش مثبت را برگزینید. علاوه بر این، در صورت لزوم باید با کمک همسرتان خودتان را از شر افکار منفی و بیهوده خلاص کنید.

به رابطه‌ی عاشقانه خود اعتقاد داشته باشید.

شاید بهترین دلیل برای اثبات عشق، اعتماد است. اعتماد عنصر اصلی و شالوده‌ی هر رابطه‌ی موفق است. وقتی به معشوق خود اعتماد کنید هر دوی شما برای غلبه بر واقعیت‌های سخت زندگی و مشکلات گوناگون به اندازه‌ی کافی شکست‌ناپذیر و قوی خواهید شد. در سختی‌ها و مشکلات است که می‌توانید قدرت و صداقت عشقتان را محک بزنید. همان‌طور که مایا آنجلو می‌گوید: ” به قدری قوی باشید که بتوانید به عشق خود بیشتر و بیشتر و همیشه یک بار بیشتر اعتماد کنید “

کلمه‌ای که باید تابو شود.

وقتی که ازدواج می‌کنید بهتر است وجود کلمه‌ای به نام ” طلاق ” را فراموش کنید. طلاق همیشه بهترین و اولین راه برای حل مشکلات نیست. هر وقت زندگی زناشویی تان با مشکلات متعدد روبرو شد بهتر است با همسر خود صحبت کنید و از طریق مشورت و همفکری سعی کنید راه‌حلی برای مسائل پیش آمده پیدا کنید. سعی کنید تمام توان و انرژی خود را بر یافتن راه خروج از موقعیت‌های دشوار متمرکز کنید. تنها چنین استراتژی و طرز فکری می‌تواند ازدواج شما را موفق و همیشگی کند.

با زوج‌های موفق و شاد مشورت کنید.

اگر فرصت و تمایل دارید، از زوج‌های موفقی که در پیرامون شما زندگی می‌کنند بپرسید چطور توانسته‌اند یک عمر در نهایت صلح و آرامش در کنار یکدیگر زندگی کنند. مطمئن باشید این افراد با تجربه و خردمند در کمال مهربانی و عطوفت ایده‌ها و توصیه‌های خود را در اختیار شما خواهند گذاشت. هر یک از زوجین کلید سری خوشبختی مختص به خود را دارند. به عنوان مثال، عوامل کلیدی ازدواج موفق و مادام‌العمر والدین ما – اعتماد، درک متقابل و حس شوخ طبعی – موجود در روابط آن‌هاست. بهره‌مندی از نصایح و توصیه‌های این افراد موفق و با تجربه برای هر فردی می‌تواند افتخاری بزرگ باشد.

ازدواج شاد و موفق سفری ست به درازای یک عمر، پر از لحظه‌های مثبت و منفی. تنها راه برای داشتن ازدواجی موفق و مادام‌العمر این است که سعی کنید به همسر خود احترام بگذارید و برای روشن نگه داشتن آتش عشقتان از هیچ تلاشی دریغ نکنید. امیدوارم نکات مطرح شده در این مقاله بتواند الهام‌بخش شما برای ایجاد یک زندگی عالی در کنار همسرتان باشد. به نظر شما چه نکات دیگری در ازدواج‌های موفق و طولانی‌مدت وجود دارد؟ نظرات و دانسته‌های خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

برای حمایت از ما، با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.