افراد موفق جهان ناخودآگاه یا به مدد نظم و انضباط بی‌نظیر خود از عادت‌های بی‌شماری پیروی می‌کنند که همیشه باعث موفقیت و کامیابی آن‌ها می‌شود. اگر می‌خواهید به تمام اهداف و آرزوهای خود دست یابید باید ویژگی‌های مشترک افراد موفق جهان را شناسایی کنید و از آن‌ها در جهت تحقق آرزوهای خود استفاده کنید. در واقع اگر شما نیز از استراتژی‌های افراد موفق پیروی کنید، بعد از مدتی شما نیز به همان نتایجی خواهید رسید که افراد موفق به مدد پشتکار و تلاش دست یافته‌اند. به گفته‌ی برایان تریسی اگر بدانید افراد موفق چه کار کرده‌اند که امروز کامیاب و سعادتمند و بعد همان کارها را تکرار کنید شما نیز به همان نتایج دست خواهید یافت. در ادامه ۷ کار عاقلانه را که افراد موفق جهان در پایان روز انجام می‌دهند را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد:

۱-هیچ تصمیم مهمی نمانده که افراد موفق اتخاذ نکرده باشند

خستگی در تصمیم‌گیری مطلب مهم و خطرناکی است که باید به هر قیمت که شده از آن اجتناب کنیم. در طی روز به مرور که تصمیمات بیشتر و بیشتری اتخاذ می‌کنید، مهارت شما در اتخاذ تصمیمات درست و منطقی به نحو چشم‌گیری کاهش می‌یابد. این موضوع بارها و بارها اثبات شده است و کاملاً واقعیت دارد. برای نمونه مشهور است که قضات هر چه به پایان شیفت خود نزدیک می‌شوند تصمیمات مطلوب کمتری اتخاذ می‌کنند، به عبارت دیگر هر چه به پایان شفیت کاری نزدیک‌تر شویم کیفیت تصمیمات قضات کاهش می‌یابد. افراد موفق جهان به خوبی می‌دانند وقتی صبح‌ها از خواب بیدار می‌شوند تمام تصمیمات مهم و تأثیرگذار باید پیش از پایان بعد از ظهر اتخاذ شوند. اگر اتخاذ تصمیمات کلیدی نظیر خریدهای مهم و انتخاب‌های سرنوشت‌ساز را به پایان روز موکول نکنیم شانس اینکه تصمیمات مناسب و به جایی اتخاذ کنیم دو چندان خواهد شد.

۲-افراد موفق جهان تمام کارهای باقی مانده در فهرست کارهای روزانه خود را خط می‌زنند

افراد موفق جهان همیشه از روی عادت روند پیشرفت خود را بررسی می‌کنند. یکی از بهترین راه‌های بررسی میزان پیشرفت و افزایش بهره‌وری فردی تهیه فهرستی از کارهای روزانه است. برای این کار می‌توانید از اپلیکیشن هایی نظیر Wanderlust استفاده کنید یا خیلی ساده از یک قلم و دفترچه یادداشت کمک بگیرید. افراد موفق جهان همیشه پیش از پایان روز تمام کارهای موجود در فهرست کارهای روزانه خود را بررسی می‌کنند و اگر موردی باقی بماند آن را خط می‌زنند و به فهرست کارهای روز بعد انتقال می‌دهند. برای پیروی از این روند مؤثر علاوه بر سخت‌کوشی باید بنشینید و واقع‌بینانه محاسبه کنید ببینید در طی روز چقدر می‌توانید کار کنید و چند مورد از فهرست خود را می‌توانید تا پیش از پایان روز کامل کنید. همیشه بهتر است تعداد کارهای موجود در فهرست کارهای روزانه خود را محدود به کارهای مهم و ضروری کنید، مطمئن باشید بعد از تکمیل همین موارد محدود اما حیاتی احساس رضایت خواهید کرد. از طرف دیگر گنجاندن کارهای زیاد در این فهرست و تکمیل تک تک آن‌ها اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد و انگیزه شما را دوچندان می‌کند. کاری را انجام دهید که برای شما مناسب و مؤثر است.

۳-افراد موفق فوراً برای تکمیل کارها اقدام می‌کنند

افراد موفق فوراً بعد از تهیه فهرست کارهای روزانه، دست به کار می‌شوند و تمام کارهای موجود در این فهرست را به سرانجام می‌رسانند. شما نیز باید از همین استراتژی پیروی کنید. برای نمونه، افراد موفق جهان وقتی می‌توانند همین الان ایمیل‌ها را پاسخ دهند و تماس‌های ضروری را تکمیل کنند عذر و بهانه نمی‌آورند، کاری را که باید تکمیل شود همین اینجا در همین لحظه انجام می‌دهند. اگر پیش از اینکه در پایان روز چشم خود را ببندید کارهای امروز را تمام و کمال انجام داده باشید با خیال راحت برای روز بعد به رخت خواب خواهید رفت و صبح روز بعد نیز پرانرژی و شاداب از خواب بیدار خواهید شد.

۴-افراد موفق جهان کارهای روز بعد را از پیش برنامه‌ریزی می‌کنند

افراد موفق همیشه امروز خود را با تهیه‌ی برنامه‌ی فردا به پایان می‌رسانند. افراد موفق جهان برنامه‌ی فردا را همین امشب تهیه می‌کنند. اگر کارهای روز بعد از پیش تعیین شده باشد دیگر با اتفاقات نامنتظره و خارج از برنامه رو به رو نخواهید شد.

۵-افراد موفق عاقلانه غذا می‌خورند

افراد موفق جهان همیشه به رژیم غذایی خود توجه می‌کنند، به ویژه وقتی صحبت از مواد غذایی در میان باشد که پیش از خواب می‌خورند. قاتل شماره یک بهره‌وری فردی مصرف کافئین در ساعت‌های پایانی روز است. اگر آخر شب‌ها نوشابه و کافئین مصرف کنید، خواب آرامی نخواهید داشت و فردا صبح نیز برای شروع روز هیچ انرژی برایتان باقی نمی‌ماند. اگر می‌خواهید روز بعد را عالی شروع کنید از مصرف شکر زیاد و مواد غذایی سرخ شده اجتناب کنید.

۶-افراد موفق جهان پیش از خواب به مرور از حجم کارهای خود می‌کاهند

بیشتر افراد موفق تا یک دقیقه پیش از رفتن به رخت خواب نیز کار می‌کنند، اما افراد فوق‌العاده موفق جهان به خوبی با اهمیت داشتن یک وقت استراحت کوچک آشنا هستند. بیل گیتس هر شب پیش از خواب مطالعه می‌کند. آریانا هافینگتون پیش از خواب لپ تاپ و تلفن همراه را کنار می‌گذارد. مدیرعامل شرکت بافر پیاده‌روی می‌کند. اگر می‌خواهید صبح روز بعد پرانرژی و سرزنده از خواب بیدار شوید و برای تکمیل کارهای موجود در فهرست روزانه‌ی خود انگیزه‌ی کافی داشته باشید باید پیش از خواب به مرور از حجم کارهای خود بکاهید و استراحت کنید.

۷-افراد موفق جهان برنامه خواب منظم و از پیش تعیین شده‌ای دارند

شاید باور نکنید اما افراد موفق هر شب سر ساعت مشخص و از پیش تعیین شده‌ای به رخت خواب می‌روند. بیشتر مردم برای خواب خود برنامه‌ای ندارند اما افراد موفق جهان قطعاً از این قاعده مستثنا هستند. برنامه خواب نامنظم اثبات می‌کند شما هیچ برنامه‌ای برای روزهای خود ندارید و کنترل خیلی کمی روی میزان کیفیت لحظات خود دارید. اگر می‌خواهید شما نیز روزی در کنار افراد فوق‌العاده موفق جهان قرار گیرید، برای خوابیدن و بیدار شدن زمان مشخصی را تعیین کنید و همیشه به آن پایبند بمانید.

مقالات پیشنهادی:

۶ ویژگی مشترک افراد فوق‌العاده موفق که از آن بی‌اطلاعید!

۲۲ ویژگی مشترک افراد پولدار که از آن‌ها بی‌اطلاعید!

۷ راز موفقیت افراد موفق جهان که از آن بی‌اطلاعید!

لطفاً برای حمایت از ما این مقاله را در یکی از شبکه‌های اجتماعی مورد علاقه‌تان به اشتراک بگذارید. با تشکر