هیچ فردی برای فقیر شدن برنامه‌ریزی نمی‌کند ولی باز هم خیل عظیمی از افراد در جوامع مختلف در دام فقر و نداری گرفتار می‌شوند و عمری را در حسرت خواسته‌ها و آرزوهای بر حق خود سپری می‌کنند. در این مقاله عالی‌ترین و مطمئن‌ترین راه‌ها برای فقیر شدن و فقیر ماندن معرفی شده است که اگر از آن‌ها پیروی کنید به احتمال قوی در تمام طول عمر خود در زیر خط فقر زندگی خواهید کرد:

۱-به هیچ آموزشی نیاز نداریم.

اگر از مدرسه اخراج شوید یا نتوانید آموزش‌های اولیه و ابتدایی را سپری کنید، به شدت شانس خود برای دست‌یابی به شغلی مناسب را محدود کرده‌اید. علاوه بر این، اگر مهارت‌های پایه را به درستی نیاموخته باشید پرورش مهارت‌های پیشرفته و ضروری سخت‌تر خواهد شد. به هر حال نداشتن تحصیلات ابتدایی یا حتی تحصیلات دانشگاهی و رسمی نمی‌تواند تضمینی برای فقر باشد زیرا همیشه در تمام طول تاریخ افرادی بوده‌اند که علی رغم نداشتن تحصیلات کافی و رسمی توانسته‌اند با تکیه بر سخت‌کوشی و مهارت‌های ذاتی خود به دنیایی از ثروت و تنعم دست یابند.

۲-معتاد شوید.

یکی از بهترین روش‌های هدر دادن ثروت و سلامت، اعتیاد است. شیشه، هروئین و سایر مواد مخدر مسیری سریع به سوی نابودی و فناست. قمار هم برای فقیر شدن انتخاب خوبی ست. اعتیاد به مشروبات الکلی هم یکی دیگر از نابودکننده های روابط فردی و حرفه‌ای ست. البته استثناهایی در این بین وجود دارند. برخی قمار باز همیشه پیروزند و از این راه پول‌های کلانی به جیب می‌زنند و تعداد دیگری یک عمر مشروبات الکلی مصرف می‌کنند و به خیال خود و اطرافیانشان زیبا و سرحال شده‌اند ولی نکته حائز اهمیت این است که معمولاً برنده نهایی اعتیاد است و بازنده فرد معتاد.

۳-اصلاً پس‌انداز نکنید.

یکی از فاکتورهای اصلی ثروتمندی که در فرآیند خلق ثروت نقش اساسی بازی می‌کند پس‌انداز کردن است و یکی از راه‌هایی که مطمئناً در درازمدت به فقر منتهی می‌شود این است که صرفاً برای لذت‌ها و شادی‌های لحظه‌ای تمام پول و درآمد خود را هدر دهید.

۴-قرض کنید.

پول قرض کردن یا وام گرفتن برای خرید یک خانه یا گرفتن مدرک تحصیلی جدید یک سرمایه‌گذاری مفید و منطقی ست اما قرض گرفتن از دیگران برای تعطیلات، خرید اتومبیل جدید و موارد مصرفی دیگر خیلی هوشمندانه نیست. استفاده حداکثری از کارت‌های اعتباری و وام گرفتن‌های بیش از حد راه‌هایی عالی برای بی‌پولی ست و اگر از این روش‌ها برای تأمین نیازهای خود استفاده می‌کنید بدانید زمانی خواهد آمد که در زیر فشار پرداخت بدهی‌های خود نابود شده و فقیر شوید.

۵-مستقیم به سمت زندان بروید.

یکی از روش‌هایی که مطمئناً می‌تواند مانعی بزرگ بر سر راه موفقیت شما باشد این است که به خصوص در سال‌های اولیه نوجوانی یا جوانی در ارتکاب به جرم و جنایت و کارهای خلاف قانون مشارکت کنید، به زندان بیفتید و تمام سال‌های مفیدی را که می‌توانستید به آموزش، کسب مهارت‌های جدید و ثروتمندی اختصاص دهید را به بطالت با هم‌بندی‌های خود در پشت میله‌های زندان سپری کنید. افراد جنایتکار و شرور غالباً یافتن شغل، ایجاد روابط و کسب درآمد را کارهایی سخت و طاقت فرسا می‌دانند. البته بعضی وقت‌ها این خلاف‌کارها ثروتمند می‌شوند اما همیشه با خطر حذف از سوی رقبا و دستگیر شدن تهدید خواهند شد.

۶-به شغل کم درآمد خود بچسبید.

زمانی یک شغل با درآمد کم می‌تواند انتخاب خوبی باشد که شما واقعاً از انجام آن لذت ببرید و یا این کار مسیری موقت برای رسیدن به فرصت‌های بزرگ‌تر باشد؛ اما اکثر افراد جامعه از شغل خود متنفرند و در موارد بسیاری درآمد آن‌ها حتی کفاف نیازهای اولیه و به قول معروف زندگی بخور و نمیر آن‌ها را هم نمی‌دهد. این افراد غالباً تمایلی به خطر کردن، یاد گرفتن مهارت‌های جدید و تجربه موارد نو و پر پتانسیل ندارند. در جاده‌ای رانندگی می‌کنند که به هیچ جایی نخواهد رسید.

۷-کلاً قید کار کردن را بزنید.

برخی انسان‌ها از روی بد اقبالی و به دلایل گوناگون مانند مریضی یا قطع عضو نمی‌توانند کار کنند اما افراد زیادی هم هستند که دوست دارند با استفاده از منابع و فرصت‌های دیگران زندگی کنند و اصطلاحاً قید زحمت کشیدن را بزنند و دیگران را نردبانی برای رسیدن به آرزوهای خود کنند. معمولاً چنین اشخاصی از روش‌هایی مانند ازدواج با یک پسر یا دختر پولدار، برنده شدن در قرعه‌کشی‌های مختلف و … برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند اما مطمئناً کار کردن و عرق ریختن هرگز جزء انتخاب‌هایشان نخواهد بود.

۸-تولد در کشورهای جهان سومی.

اگر یکی از میلیون نفری باشید که از بخت بد در کشورهای جهان سومی با امکانات آموزشی پایین که از نبود بهداشت و زیرساخت های لازم رنج می‌برد متولد شده باشید، باید نسبت به افرادی که در کشورهای پیشرفته به دنیا آمده‌اند تلاش بیشتری برای فرار از فقر و کسب ثروت انجام دهید. به عنوان مثال اگر به زندگی انسان‌ها در کشورهای آفریقایی نگاهی بی اندازید متوجه خواهید شد که خیل عظیمی از افراد در فقر و مشقت زندگی می‌کنند.

اگر هم در یک کشور پیشرفته و صنعتی زندگی می‌کنید از ۷ مورد اول پرهیز و به انسان‌هایی که در مورد آخر گیر افتاده‌اند کمک کنید.

به نظر شما چه موارد دیگری می‌توانند منتهی به فقر و زندگی مشقت‌بار شود؟

برای حمایت از ما با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.