بیشتر ما حداقل یک یا چند عادت بد داریم که می‌خواهیم ترکشان کنیم. اما اکثر ما نمی‌دانیم که چطور این کار را انجام دهیم. شاید، بدترین واقعیت در مورد عادت‌های بد این است که آن‌ها زندگی ما را کنترل و هدایت می‌کنند. قبل از اینکه بخواهید عادت‌های بدتان را ترک کنید، در ابتدا باید آن‌ها را بشناسید. عادت‌های بد خود را بنویسید و از این ۹ مرحله کاربردی برای رهایی از دست آن‌ها استفاده کنید.

در هر زمان فقط بر روی ترک یک عادت تمرکز کنید.

اگر عادات بد و نامناسب زیادی دارید، سعی نکنید تمام آن‌ها را هم زمان ترک کنید. با این روش، شما حتی نمی‌توانید از دست یکی از آن‌ها خلاص شوید. با بدترین عادت شروع کنید و فقط بر رهایی از یک عادت در هر زمان تمرکز کنید. عادتی را که بیشترین آسیب و زیان را به شما می‌رساند شناسایی کرده و با آن شروع کنید. اگر از شر یکی از آن‌ها راحت شوید، ترک عادت‌های دیگر برایتان آسان‌تر خواهد بود.

محرکهای خود را پیدا کنید.

مهم است که بدانید چرا عادت‌های شما دارند به شما آسیب می‌رسانند و چرا نمی‌توانید از شر آن‌ها خلاص شوید. محرک‌های احساسی خود را پیدا کنید و بر روی پاک کردن آن‌ها کار کنید. به دلیل وجود چند رابطه شکست خورده در زندگی‌تان مشروبات الکلی می‌خورید، امیدوارید نوشیدن آن درد شما را تسکین دهد. به هر حال نوشیدن مشروبات الکلی دردی از شما دوا نمی‌کند و احساس بهتری نخواهید داشت. بهتر است بدانید که نوشیدن این مایعات بدن شما را نابود می‌کند و باید این عادت بد خود را ترک کنید.

به دوستان خود بپیوندید.

اگر دوستان یا اعضای خانواده‌تان از مشکلی مشابه رنج می‌برند، با آن‌ها متحد شوید. در ترک عادت‌های بد به یکدیگر کمک کنید. همیشه در کنار هم بودن برای مواجه شدن با مشکلات بهتر از تنها بودن است.

یک جایگزین انتخاب کنید.

از وقت و انرژی خود برای تغذیه عادت‌های بد استفاده نکنید. در عوض، جایگزینی سالم‌تر و مناسب‌تر برای آن‌ها پیدا کنید. به عنوان مثال اگر می‌خواهید سیگار را ترک کنید می‌توانید وسوسه مصرف آن را با خوردن آدامس یا یک میان وعده سالم جایگزین کنید. این مطلب به شما کمک خواهد کرد که ذهن خود را منحرف کرده و بدین ترتیب عادت بدتان را ترک کنید. صبور باشید زیرا چند ماه اول سخت خواهد بود و به کندی خواهد گذشت.

با افرادی که به شما دلگرمی میدهند بیشتر وقت بگذرانید.

زمانی که تصمیم به ترک یکی از عادت‌های بدتان می‌کنید، محصور کردن خود با افرادی که شما را برای داشتن زندگی شادتر و به دور از عادت‌های مخرب تشویق می‌کنند، یک باید است. اگر تصمیم گرفته‌اید که زندگی عاری از مشروبات الکلی، مواد مخدر یا استرس داشته باشید از افرادی که باعث می‌شوند به هر دلیلی به این عادت‌هایتان بچسبید دوری کنید. از آدم‌های منفی باف نیز دوری کنید. با انسان‌های مثبت بیشتر وقت بگذرانید، خواهید دید که شما هم مثبت‌تر خواهید شد.

موانعی برای عادتهای بدتان ایجاد کنید.

یکی از مؤثرترین روش‌های ترک عادات بد، ایجاد موانع برای آن‌هاست. اگر تصمیم گرفته‌اید که نوشیدن مشروبات الکلی یا سیگار کشیدن را ترک کنید، بهتر است به دوستان یا اعضای خانواده‌تان بسپارید تا مصرف سیگار یا مشروبات الکلی شما را نظارت و کنترل کنند. اگر شما می‌خواهید خوردن غذاهای ناسالم، جویدن ناخن‌هایتان یا هر چیز دیگر را ترک کنید، ایجاد مانع برای این عادات بازگشتن به سمت آن‌ها را برایتان سخت‌تر خواهد کرد.

به خودتان جایزه بدهید.

همه انسان‌ها دوست دارند وقتی کاری بزرگ و عالی انجام می‌دهند جایزه بگیرند. احساس موفقیت و به اتمام رساندن کارها، حسی فوق‌العاده است. وقتی در ماقبل وسوسه‌ها مقاومت می‌کنید، به خودتان طبق یک جدول زمانی پاداش دهید. یک جفت کفش زیبا یا لباسی شیک بخرید، ناخن‌هایتان را مرتب کنید با خیلی ساده شیرینی مورد علاقه‌تان را بخورید.

صبور باشید.

رهایی از عادت‌های بد بسیار دشوار و در بعضی اوقات می‌تواند درد آور نیز باشد. بنابراین مهم است فارغ از تمام مشکلات، آرامش خود را حفظ کرده و صبور باشید. به خاطر داشته باشید که یک شبه نمی‌توانید از شر آن‌ها خلاص شوید. یاد بگیرید که صبور باشید و خودتان را وقف رسیدن به هدفتان کنید، قطعاً نتایج کارتان را خواهید دید. زمانی که برای انجام هر کاری صبر داشته باشید، هر چیزی ممکن است.

مثبت باشید.

مهم نیست دیگران در مورد شما چه می‌گویند یا فکر می‌کنند، شما باید خودتان را باور داشته باشید و کاری را که فکر می‌کنید صحیح است انجام دهید. باور داشته باشید که شما قوی هستید و هر عادت بدی را می‌توانید ترک کنید. هر روز از خودتان تعریف کنید و به خودتان بگویید که شما حاکم بر سرنوشت خود هستید و قدرت و توانایی لازم برای ایجاد زندگی مورد علاقه‌تان را دارید.

در هنگام مواجه شدن با یک عادت بد، بهتر است به خاطر داشته باشید که شما قوی‌تر از آن عادت هستید، شما انسانی خارق‌العاده هستید. حتی اگر هیچ کس شما را باور ندارد، شما باید خودتان و قدرت و توانایی‌هایتان را باور داشته باشید. من به شما اعتقاد دارم و باور دارم که می‌توانید عادت‌های بد خود را هر چقدر هم که سخت باشد تر ک کنید.

آیا شما عادت بدی دارید؟ تا به حال یکی از عادت‌های نامناسبتان را ترک کرده‌اید؟ نظرات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.