از دوران بچگی تا همین لحظه، به شدت به موضوع مسافرت به فضا علاقه‌مند هستم. فکر کنم همه‌ی خبرها و مقالات منتشر شده درباره مأموریت‌های آپولو را مطالعه کرده باشم. متأسفانه، از دهه‌ی ۱۹۶۰ به این طرف، برنامه‌ها و تحقیقات فضایی به دلیل هزینه‌های سنگین به نوعی عقب‌گرد کرده و پیشرفت محسوسی نداشته است.

با اینکه دوران شاتل فضایی سرگرم‌کننده بود، اما دست آورد ملموس و به خصوصی برای افراد علاقه‌مند به اکتشافات واقعی فضایی به همراه نداشته است، دست آوردهایی که نظیر آن‌ها از زمان آخرین سفر راکت زحل V به ماه دیگر دیده نشده است.

خوشبختانه، این روند به زودی تغییر خواهد کرد. اخیراً دانشمندان تحقیقاتی را بر روی یک سیستم نیروی محرکه‌ی ویژه که اساساً قوانین فیزیک مطرح شده از سوی نیوتن را نقض می‌کند انجام داده‌اند.

حال سؤالی که مطرح است این است که طرز کار این موتورها به چه صورت است؟ قصد ندارم نگاهی عمیق به این موضوع داشته باشم چون هیچ تخصصی در زمینه‌ی موشک‌ها و موتورهای به کار رفته در صنعت فضایی ندارم اما اساساً، کاری که این موتورها انجام می‌دهند استفاده از مایکروویوها برای ایجاد رانش بدون استفاده و نیاز به سوخت است.

این موتورها با نام «EmDrive» شناخته می‌شوند و اگر چه در چین و ایالات متحده‌ی امریکا آزمایش شده اند اما اکثر دانشمندان بر سر اثربخشی آن‌ها به دلیل این مدعا که این موتورها می‌توانند قوانین فیزیک نیوتن را نقض کنند اختلاف نظر عمیقی دارند.

هیچ جدول زمانی وجود ندارد که دقیقاً بگوید چه وقت از این موتورها استفاده خواهد شد و یا پاسخ صحیحی به این سؤال بدهد که آیا اصلاً این موتورها به فضاپیماها اضافه خواهند شد یا نه؛ اما ناسا به تازگی بیانیه‌ای منتشر کرده که در این بیانیه عملکرد صحیح و اثرگذار موتورهای EmDrive را تائید کرده است هر چند هیچ توضیحی در مورد ساختار و فیزیک این موتورهای شگفت‌انگیز نداده است.

از آنجا که این فناوری هنوز در مرحله‌ی آزمایش است و حتی هنوز هم از سوی جمع کثیری از دانشمندان منتقد و دیر باور پذیرفته نشده است، شک دارم که حداقل برای یک دهه‌ی دیگر یا بیشتر شاهد کاربرد این موتورها در جریان اصلی اکتشافات فضایی باشیم.

با این حال، روند توسعه‌ی این فناوری ادامه خواهد یافت زیرا هنوز در باب مسافرت‌ها و اکتشافات فضایی راه زیادی در پیش داریم. در واقع، بزرگ‌ترین مسئله‌ی مسافرت‌های فضایی هزینه‌ی سوخت آن است که این هزینه‌ی سوخت در عین حال اصلی‌ترین مانع بر سر راه ناسا و سایر سازمان‌های فضایی برای راه‌اندازی و هدایت مأموریت‌های بیشتر است.

وقتی در فضا هستید، هیچ جاذبه‌ای وجود ندارد و به همین دلیل در شرایط به خصوص مانند زمانی که می‌خواهید تغییر مسیر بدهید فقط باید سوخت مصرف کنید. آن مخازن بزرگ سوختی که بر روی شاتل‌ها فضایی می‌بینید در واقع برای فرستادن این ماشین‌های بزرگ به فضا و قرار دادن آن‌ها در مدار است.

حالا تصور کنید چطور می‌توانید ماهواره‌ها و سایر وسایل اکتشافی را بدون نیاز به سوخت از جو زمین خارج و به داخل فضا منتقل کنید؟ اگر چنین چیزی به واقعیت تبدیل شود اکتشافات فضایی وارد مرحله‌ی تازه‌ای خواهد شد که در آن آژانس‌های فضایی مانند ناسا نه تنها می‌توانند سفینه‌های بیشتری به فضا ارسال کنند بلکه می‌توانند تحقیقات و مأموریت‌های خود را با هزینه و بودجه‌ی پایین‌تری انجام دهند.

اگر موفق شویم چیزی شبیه به موتورهای EmDrive را توسعه دهیم، دیگر سفر به فضا و مانور در آن چیز عجیبی نخواهد بود. موضوع بعدی که باید نگرانش باشیم چیست؟ اکسیژن.

همان طور که می‌دانید در خلاء فضا هیچ اکسیژنی وجود ندارد و علاوه بر سوخت، یکی دیگر از عوامل محدودکننده‌ی مسافرت‌های فضایی این است که شما تنها تا جایی می‌توانید به سفر خود در فضا ادامه دهید که مخازن اکسیژنتان به شما اجازه دهد.

راه حل چیست؟ بر اساس گفته‌های دانشمندی به نام Julian Melchiorri، راه حل این مسئله استفاده از برگ‌های مصنوعی، یا دقیق‌تر بگویم، برگ‌های ساخت بشر است که دی اکسید کربن را بدون استفاده از خاک، نور خورشید، آب و جاذبه‌ای که گیاهان به آن وابسته‌اند به اکسیژن تبدیل می‌کنند.

به لحاظ نظری می‌توان از این برگ‌ها به ‌عنوان مصالح ساختمانی در ساخت چیزهای به خصوصی مانند دیوارهای داخلی یک فضاپیما استفاده کرد. به جای استفاده از مخازن اکسیژن محدود می‌توانیم با استفاده از دیوارهای مجهز به این برگ‌ها کاری کنیم که این دیوارها دی اکسید کربن تولید شده از بازدم شما را پیوسته بازیافت کند و تبدیل به اکسیژن تازه برای نفس کشیدن شما کند.

اگر از من بپرسید می‌گویم که ایده‌ی شسته –رفته و تمیزی ست.

اگر چه ناسا و سایر آژانس‌های فضایی به تازگی با مشکلاتی رو به رو شده اند، اما تکنولوژی‌های جدید مانند موتورهای EmDrive و برگ‌های مصنوعی شاید فقط پیشرفت‌های غیرمنتظره‌ای هستند که به ما می‌گویند بهتر است دوباره و از نو شروع کنیم.

نظر شما در مورد این دو اکتشاف جالب یعنی برگ‌های مصنوعی و موتورهای EmDrive چیست؟

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر