بدن ما به صورت عادی اکثر مواد سمی که از طریق خوردن مواد غذایی و تنفس وارد آن می‌کنیم را فیلتر می‌کند اما گاهی هم به کمک ما احتیاج دارد. در این مقاله ۱۰ روش عالی برای پاک‌سازی سموم از بدن معرفی شده است که اگر حتی یکی از این متدها را به کار ببندید در مدت کوتاهی احساس سبکی و آرامش خواهید کرد و انرژی بیشتری برای انجام وظایف روزانه خود به دست خواهید آورد.

غذاهای فرآوری شده را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

میوه‌ها، سبزیجات، غلات سبوس‌دار فرآوری نشده و گوشت بدون چربی باید تنها مواد غذایی موجود در رژیم غذایی شما باشد. خوردن این مواد غذایی موجب می‌شود بدن خود را از شر عوارض مخرب مصرف غذاهای مضر مثل فست فودها و هله هوله ها (چیپس، پفک و …) به طور کامل خلاص کند. مصرف غذاهای فرآوری نشده یکی از بهترین روش‌های شناخته شده برای رهایی از دست چربی، سدیم و قند اضافه موجود در بدن است. از دیگر فواید مصرف غذاهای فرآوری نشده می‌توان به کاهش وزن و افزایش حس هوشیاری و نشاط اشاره کرد.

چای سبز بنوشید.

چای سبز مملو از آنتی‌اکسیدان است که متابولیسم یا سوخت‌وساز بدن را سرعت می‌بخشد. مصرف چای سبز به نحوی مؤثر بدن را هیدراته می‌کند و بدین ترتیب فرد را در برابر برخی بیماری‌های شایع مانند سرماخوردگی مقاوم می‌کند. حتی اگر روزانه فقط یک بار چای سبز مصرف کنید باز هم می‌توانید مطمئن باشید که از خواص درمانی و سلامتی آن به نحو مناسبی بهره‌مند شده‌اید.

تمرینات کششی انجام دهید.

سعی کنید حرکات کششی را انجام دهید که بدن و اندام‌های مختلف را برای مدت بیشتری به حالت کشیده نگه می‌دارد مانند حرکات موجود در یوگا زیرا این عمل موجب روان شدن جریان خون در بدن و تسهیل فرآیند سم‌زدایی خواهد شد. تأثیر این حرکات کششی به اندازه‌ای ست که حتی بعد از یک جلسه کوتاه هم عضلات شما شل و طراوت و شادابی جسمی و روحی شما افزایش خواهد یافت.

عرق کنید.

تمریناتی نظیر کاردیو که فشار بیشتری به بدن وارد می‌کند قادرند کارهای شگفت‌انگیزی برای بدن و سلامتی شما انجام دهند. همه ما به خوبی می‌دانیم که ورزش کردن برای سلامتی ما عالی ست اما چیزی که اکثر افراد نمی‌دانند این است که انجام منظم حرکات ورزشی موجب دفع سموم و مواد زاید از بدن می‌شود. عرق کردن روشی ست که بدن برای دفع و بیرون کردن مواد سمی از اندام‌های ما استفاده می‌کند.

تا می‌توانید آب بنوشید.

آب می‌تواند مواد سمی ناخواسته و مضر موجود در بدن را برای همیشه نابود کند. نوشیدن مقدار زیادی آب در روز موجب تسهیل و تسریع فرآیند سم‌زدایی می‌شود. از دیگر فواید نوشیدن آب کافی می‌توان به داشتن پوستی بهتر و کمری باریک‌تر اشاره کرد.

روزی یک بار مدیتیشن یا مراقبه انجام دهید.

مواد سمی نه تنها در جسم بلکه در ذهن ما نیز وجود دارند. مدیتیشن راهی عالی برای آرام کردن و استراحت دادن به ذهن است. بهتر است هر روز وقتی صبح‌ها از خواب بیدار می‌شوید برای ۱۵ دقیقه مراقبه کنید. صاف بشینید و سعی کنید ذهن خود را از تمام افکار و نگرانی‌ها خالی کنید. بعد از مراقبه احساس راحتی و آرامش بیشتری خواهید داشت. اگر این کار ساده را تبدیل به یکی از عادت‌های خود در زندگی کنید مطمئن باشید که در بلندمدت فرد شادتری خواهید بود و دیگر جایی برای مواد و افکار سمی در جسم و ذهن شما وجود نخواهد داشت.

به سونا بروید.

سونا مکانی عالی و بی‌نظیر برای دفع سموم از بدن به حساب می‌آید. سونا بسیار آرامش‌بخش است و عرق کردن در گرمای آن موجب دفع مواد سمی از بدن می‌شود. به خاطر بسپارید که بعد از سونا به مقدار لازم و کافی آب بنوشید تا بدن شما دوباره هیدراته شود.

استفاده منظم از سرویس بهداشتی

اگر شما به طور مرتب و منظم از سرویس بهداشتی استفاده نکنید ممکن است سموم در بدن شما بمانند و مشکلاتی را برای شما پدید آورند. اگر هم چند وقتی ست که نیازی به استفاده زیاد از سرویس بهداشتی در خود نمی‌بینید بهتر است از یک ملین استفاده کنید یا با دکتر خود مشورت کنید تا راه‌حلی پیش روی شما بگذارد.

نفس عمیق بکشید.

در هر جا و مکان و زمانی می‌توانید نفس عمیق بکشید. بهتر است چند بار در روز خیلی آهسته و عمیق نفس بکشید. تنفس عمیق شرایطی فراهم می‌کند تا بدن بتواند اکسیژن مورد نیاز خود را جذب کند و هوشیارتر و پر انرژی تر شود. تنفس عمیق به پاک‌سازی ذهن و جسم کمک فراوانی می‌کند.

سیگار نکشید، از نوشیدنی‌های الکلی استفاده نکنید.

درک می‌کنم کاری سختیه اما بهتر است بدانید که مصرف سیگار و مواد الکلی تنها موجب افزایش سموم در بدن شما خواهد شد. اگر می‌خواهید بدن خود را از مواد سمی پاک‌سازی کنید باید مصرف این مواد را کاهش دهید. ترک سیگار و عدم مصرف نوشیدنی‌های الکلی نه تنها موجب کاهش سموم در جسم و ذهن می‌شود بلکه سطح سلامتی و اعتماد به نفس فرد را نیز به شدت افزایش خواهد داد. سیگار کشیدن موجب ایجاد مشکلات جدی تنفسی خواهد شد و مصرف نوشیدنی‌های الکلی میزان قند، شکر و مواد چاق‌کننده را در بدن افزایش می‌دهند؛ بنابراین مصرف طولانی‌مدت این مواد می‌تواند به کبد آسیب‌های غیرقابل جبرانی بزند.

اگر این مقاله براتون مفید بود لطفاً آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.