چند وقت پیش کابوس وحشتناکی دیدم و از خواب پریدم. یک شب بعد از مهمانی که با دوستان ترتیب داده بودیم تا دیر وقت بیدار بودم و تا ۲۰ روز بعد الگوی خوابم به هم ریخت و موفق نشدم الگوی خوابم را بازگردانم. در این مدت تا ساعت ۳ نیمه شب بیدار بودم و صبح‌ها نیز زودتر از ساعت ۱۱ نمی‌توانستم از خواب بیدار شوم. برای کسی که حتی اگر نیمه شب هم می‌خوابید ساعت ۶ صبح بیدار بود این شرایط قابل تحمل نبود.

سرانجام توانستم بر این مشکل غلبه کنم و راهی برای داشتن یک خواب خوب و برگشت به الگوی خودم پیدا کردم. بنده این کار را بدون هیچ دارو یا قرص خوابی انجام می‌دهم. در این مقاله ۱۰ روش را بررسی می‌کنیم که با پیروی از آن‌ها می‌توانید شب‌ها خواب خوب و طبیعی داشته باشید. بهتر است یک یا چند تا از این روش‌ها را با یکدیگر ترکیب کنید تا خواب خوب و عمیقی داشته باشید و بدنتان هم بتواند در سایه این خواب عالی استراحت کرده و خود را بازسازی کند.

۱-از یک برنامه مشخص پیروی کنید.

وقتی مادرها زمان خاصی را برای رفتن بچه‌ها به رخت خواب مشخص می‌کنند کاملاً حق دارند. پیروی از یک برنامه مشخص باعث می‌شود بدن بتواند ریتم داخلی خود را تنظیم کند به طوری که بتوانید به طور مداوم و هر روزه هر وقت که خواستید از خواب بیدار شوید. باید این ریتم را در آخر هفته‌ها نیز رعایت کنید وگرنه صبح روز بعد وقتی از خواب بیدار شوید به شدت احساس خستگی خواهید کرد.

۲-فقط شب‌ها بخوابید.

اگر ممکن است از خواب روز پرهیز کنید. چرت زدن در طول روز سارق ساعات خواب در شب‌هاست. سعی کنید زمان خواب‌های خود در طول روز را محدود به ۲۰ دقیقه کنید، قوی چرت بزنید.

۳-ورزش کنید.

در واقع ورزش کردن به عنوان عاملی که موجب خواب بهتر می‌شود شناخته شده است. بدن شما از تایم خواب برای ریکاور کردن یا بهبود عضلات و مفاصلی که ورزش کرده‌اند استفاده می‌کند. بیست تا سی دقیقه ورزش در طی روز باعث می‌شود بهتر بخوابید فقط بهتر است صبح‌ها یا عصرها ورزش کنید. ورزش بدن را تحریک می‌کند و فعالیت‌های هوازی مثل ایروبیک قبل از خواب ممکن است خوابیدن را مشکل کند.

۴-دوش آب گرم بگیرید.

گرفتن یک دوش یا حمام آب گرم می‌تواند به خواب راحت کمک کند زیرا موجب شل شدن عضلات سفت می‌شود.

۵-قبل از خواب از غذا خوردن پرهیز کنید.

بهتر است ۲ ساعت قبل از خواب از غذا خوردن پرهیز کنید. این کار موجب می‌شود فرآیند هضم قبل از اینکه به خواب بروید پایان یابد یا حداقل شروع شود و به همین دلیل بدن بهتر می‌تواند در زمان خواب استراحت کند ولی اگر قبل از خواب چیزی بخورید خواب شما آشفته خواهد شد.

۶-از کافئین پرهیز کنید.

مصرف کافئین شما را بیدار نگاه می‌دارد و این چیزی نیست که برای یک خواب راحت در شب‌ها بخواهید. همه ما به خوبی از این مطلب آگاهیم.

۷-قبل از خواب کتاب داستان بخوانید.

خواندن چنین کتاب‌هایی شما را وارد دنیای تازه‌ای می‌کند البته اگر به مطالعه علاقه‌مند باشید. پس سعی کنید قبل از خواب کمی مطالعه داشته باشید زیرا همین کار ساده به خواب شما عمق و کیفیت بیشتری می‌بخشد. در زندگی خودم متوجه شدم که هر چقدر در طول روز صرف نظر از نوع کتاب بیشتر و بیشتر مطالعه کنم، شب‌ها خسته‌تر خواهم بود و همین خستگی بیشتر عاملی تأثیرگذار بر خواب بهتر و عمیق‌تر من است. شاید برای دیگران متفاوت باشد؟

۸-اتاق خود را کمی خنک کنید.

بنده اتاق خنک را به اتاق گرم ترجیح می‌دهم. گرما یا وسایل گرمایشی را خاموش می‌کنم و اجازه می‌دهم که هوای خنک و تازه به وسیله‌ی پنجره‌های باز در داخل و خارج اتاق جریان یابد. اگر هم سردم شود لباس‌های گرم‌تری می‌پوشم. با انجام این کار ساده و از آنجا که چندان هم در طول شب به گرما نیاز نیست به راحتی می‌توانید پول زیادی را با صرفه‌جویی در مصرف انرژی برای خود پس‌انداز کنید.

۹-در سکوت بخوابید.

خوابیدن در فضایی که در آن از موسیقی و تلویزیون خبری نیست آسان‌تر و آرام‌تر است. شاید دیگران برعکس این موضوع را انتخاب کنند اما خوابیدن در سکوت مطلق بهترین انتخاب برای داشتن ذهنی آرام و روشن است.

۱۰-قبل از خواب از مصرف الکل خودداری کنید.

شاید مصرف این مواد مضر باعث شود راحت‌تر بخوابید اما همین مواد به اصطلاح آرامش‌بخش موجب می‌شود در طول شب چندین بار از خواب بپرید یا بیدار شوید. الکل بعد از مدتی به اعتیادی جدی تبدیل خواهد شد و مصرف آن سبب از خواب پریدن و یا حتی کابوس دیدن در زمان خواب می‌شود.

شما برای داشتن خواب بهتر چه کار می‌کنید؟ لطفاً به اشتراک بگذارید…

برای حمایت از ما با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر