در دنیای امروزی هیچ چیز مثل مسائل مادی و پول و ثروت ذهن افراد جامعه را به خود مشغول نمی‌کند. با این حال مطالعات نشان داده است همین پول و مسائل مالی یکی از سخت‌ترین مشکلاتی است که مردم در قرن بیست و یکم با آن رو به رو هستند و همان‌طور که از شواهد پیداست تنها گروهی کوچک از عهده‌ی حل مشکلات مادی و تأمین امنیت مالی خود برمی‌آیند و مابقی همیشه با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند. تنها کافی است نگاهی کوتاه به آمار توزیع ثروت در جامعه بی اندازید تا وضعیت مالی اسفناک و دلهره‌آوری که اکثریت جامعه با آن درگیر هستند را درک کنید. خب، نتیجه‌ی این حرف‌ها چیست؟ نتیجه کاملاً واضح و روشن است. ۹۰ درصد افراد جامعه جزء طبقه‌ی فقیر و متوسط هستند و تنها ۱۰ درصد در طبقه‌ی مرفه و ثروتمند جای می‌گیرند.

تنها نتیجه‌ی منطقی و عاقلانه‌ای که از این موضوع می‌توانیم بگیریم این است که ثروتمندان، میلیونرها، میلیاردرها یا به طور کلی طبقه‌ی ثروتمند در مقایسه با طبقه‌ی فقیر و متوسط تفاوت‌های آشکاری دارند. در واقع، اعمال، افکار و گفتار آن‌ها به کلی با آنچه ما در طبقات فقیر و متوسط می‌بینیم متفاوت است. در ادامه ۱۴ باور منحصر به فرد ثروتمندان در مورد پول و ثروت را بررسی خواهیم کرد. جالب اینکه همین باورهای منحصر به فرد و عاقلانه است که موجب متفاوت شدن میلیاردرها شده است.

۱۴ باور منحصر به فرد میلیاردرها در مورد پول و ثروت

۱-ثروتمندان می‌دانند که منابع پول و ثروت فراوان است

نگرش ذهنی میلیاردرها روی فراوانی متمرکز است. در دنیای آن‌ها هیچ چیز محدود یا کمیاب نیست. از آنجا که بیشتر مردم به کمبود منابع ثروت و گریزان بودن پول باور دارند هر روز تقلا می‌کنند و کارهایی را انجام می‌دهند که از آن‌ها متنفرند، اما ثروتمندان می‌دانند که منابع پول و فرصت‌های تولید ثروت تمامی ندارد بنابراین همیشه کاری را انجام می‌دهند که عاشقش هستند.

۲-میلیاردرها می‌دانند که پول ریشه‌ی تمام خوبی‌هاست

همان‌طور که می‌دانید بیشتر افراد در جوامع گوناگون باور دارند که پول ریشه‌ی تمام بدی‌ها و شرارت‌هاست، این در حالی است که ثروتمندان باور دارند پول ریشه‌ی تمام خوبی‌ها و نیکوکاری‌هاست. پول مشکلات را حل می‌کند. پول به ما قدرت می‌دهد تا به هم نوعان خود کمک کنیم. پول می‌تواند زندگی ما را به کلی دگرگون کند. با پول می‌توانیم از لحظه‌های عمر خود بیشتر لذت ببریم. پول آزادی بی‌نظیری در اختیار ما می‌گذارد. در یک کلام، پول و ثروت ریشه‌ی تمام خوبی‌ها و نیکوکاری‌هاست.

اپرا وینفری می‌گوید : موفقیت‌های مادی به شما امکان می‌دهد روی مسائل مهم‌تر و حساس‌تر تمرکز کنید؛ و در چنین شرایطی نه تنها قادر خواهید بود زندگی خودتان را تغییر دهید بلکه می‌توانید زندگی دیگران را نیز عوض کنید.

۳-ثروتمندان می‌دانند تنها راه پولدار شدن تولید ارزش است

میلیاردرها می‌دانند که مهم‌ترین عامل جذب ثروت حل مسائل و مشکلاتی است که در اطراف ما وجود دارد. وقتی مشکلات را حل می‌کنید برای دیگران ارزش خاصی تولید کرده‌اید. وقتی ارزشی منحصر به فرد تولید کنید مردم حاضرند با جان و دل میلیون‌ها و شاید میلیاردها تومان در مقابل دریافت این ارزش به شما پول پرداخت کنند.

۴-میلیاردرها می‌دانند که کسب درآمد بیشتر مهم‌تر از پس‌انداز کردن است

بیشتر کارشناسان مالی به مخاطبان خود توصیه می‌کنند تا جایی که می‌توانید پول پس‌انداز کنید. دقیقاً به همین خاطر است که بیشتر جامعه ۴۰ تا ۴۵ سال سخت تلاش می‌کنند تا دوران بازنشستگی آرام و بی دغدغه‌ای داشته باشند. لطفاً اشتباه برداشت نکنید. مطمئناً پس‌انداز هم مزایای خاص خود را دارد اما ثروتمندان می‌دانند که توانایی کسب درآمد بیشتر به مراتب مهم‌تر از پس‌انداز پول در حساب‌های بانکی است.

۵-ثروتمندان مطابق با نیازهای خود زندگی می‌کنند

در جامعه‌ی مدرن امروزی سهم قابل توجهی از افراد جامعه از افراط در مصرف رنج می‌برند. همین افراط بی‌دلیل می‌تواند زندگی ما را به نابودی بکشاند. اینکه بخواهید پول خود را خرج کنید اشکالی ندارد؛ اما اینکه پولی را خرج کنید که برای شما نیست یا هنوز وجود آن قطعی نشده است واقعاً کاری غیرمنطقی است. میلیاردرها برای خود بودجه‌ای عاقلانه تنظیم می‌کنند و با پیروی از آن همیشه کمتر از درآمد خود خرج می‌کنند.

۶-میلیاردرها می‌دانند که پول و زمان هم بستگی کم یا ضعیفی دارند

درآمد منفعل یا رسوبی راز پنهان میلیاردرها است. اگر بخواهم درآمد منفعل را در یک جمله‌ی کوتاه برای شما تعریف کنم باید بگویم به درآمدی که به حضور فیزیکی شما نیازی نداشته باشد درآمد منفعل می‌گویند. اگر کمی به اطراف خود دقت کنید متوجه خواهید شد که بیشتر اطرافیانتان زمان خود را در مقابل دریافت مقدار مشخصی پول به عنوان دستمزد یا حقوق هزینه می‌کنند و به همین دلیل دائماً زندگی‌شان پر از تنش و اضطراب بی پولی است اما در سوی دیگر، ثروتمندان ذهن، زمان و دارایی‌های خود را اهرم می‌کنند تا با تولید درآمد منفعل یک شبه ره صد ساله را طی کنند.

۷-آن‌ها می‌دانند که ریسک‌های حساب شده انتخابی نیستند

بازی ایمن با ثروت راهی غم انگیز برای زندگی است. برخورد احمقانه با پول و سرمایه‌ای که برای جمع‌آوری‌اش کلی زحمت کشیده‌اید هم راهی احساسی برای گذران زندگی است؛ اما در این وسط نقطه‌ای شیرین و سرنوشت‌ساز وجود دارد که ثروتمندان از آن آگاه‌اند. میلیاردرها بعد از بررسی تمام عوامل تأثیرگذار در بازی تجارت ریسک‌های حساب شده می‌کنند.

ریچارد برانسون می‌گوید: «مردم شجاع تا ابد زندگی نمی‌کنند، اما مردم محتاط اصلاً زندگی نمی‌کنند».

اگر بخواهیم این مورد را خلاصه کنیم باید بگوییم نه باید بیش از حد نگران از دست دادن سرمایه‌ی خود باشیم و نه با آن کارهای احمقانه بکنیم. بهترین راه استفاده از سرمایه این است که با ریسک‌های حساب شده و منطقی جریان‌های نقدینگی متعددی از آن تولید کنیم.

۱۴ باور منحصر به فرد میلیاردرها در مورد پول و ثروت / بخش دوم

مقالات پیشنهادی:

چگونه درآمد کنونی خود را ۲ یا ۳ برابر کنیم؟

۵ دلیل برای اینکه چرا بیشتر مردم هرگز ثروتمند نمی‌شوند

چرا هنوز ثروتمند نیستید : ۷ اشتباه رایج

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر