وقتی تصویرسازی ذهنی می‌کنید انتخاب بهترین مکان اهمیت فراوان دارد. ممکن است ترجیح بدهید که در مکان آرام و دنجی تجسم خلاق را انجام دهید، جایی که عوامل بیرونی حواس شما را پرت نکنند. وقتی مهارت‌های تصویرسازی شما بهتر می‌شود می‌توانید در حالی که به موسیقی ملایمی گوش می‌دهید تصویرسازی کنید.

وقتی مهارت‌های تصویرسازی ذهنی شما افزایش می‌یابد می‌توانید در هر شرایطی تصویرسازی کنید، به استثنای موارد و مواقعی مانند رانندگی که باید حواستان به کار دیگری معطوف نباشد.

۱-جای ساکت و راحتی پیدا کنید

بهترین مکان برای کسی که به تازگی تصویرسازی را شروع کرده خانه است، جاییکه همه‌چیز آشنا و راحت است. به هنگام تصویرسازی نباید بیش از اندازه خسته باشید. سعی کنید به هنگام تصویرسازی به خواب نروید. زمان و مکانی را در نظر بگیرید که تنها باشید و مزاحمی داشته باشید، به طوری که بتوانید تجسم خلاق را تجربه کنید و بهترین نتیجه را از آن بگیرید.

۲-گوش دادن به رادیو یا موسیقی

توصیه‌ی من این است که در نخستین تصویرسازی‌های خود از شرایط سکوت بهره بگیرید. تا تمرکز بیشتری پیدا کنید. وقتی با تصویرسازی در سکوت راحت شدید می‌توانید کمی موسیقی به برنامه‌ی خود اضافه کنید.

۳-انجام دادن کارهای خانه

وقتی به تصویرسازی عادت کنید ممکن است به این نتیجه برسید که در عین انجام کارهای خانه می‌توانید تصویرسازی کنید، البته کارهای خانه‌ای که مشمول این برنامه می‌شود آن‌هایی است که به تمرکز احتیاجی ندارد.

۴-سفر از جایی به جایی دیگر

وقتی در اتومبیل، قطار یا هواپیما مسافرت می‌کنید زمان بسیار مناسبی برای تصویرسازی است، با بهره گیری از تصاویر پیرامون تصویرسازی کنید.

۵-در روز تعطیل یا در سفر

وقتی به سفر می‌روید با روز تعطیلی را در یک جای مطلوب می‌گذرانید زمان بسیار مناسبی برای تصویرسازی و تجسم خلاق به دست می‌آورید. در این اوقات که در شرایط آرامش به سر می‌برید می‌توانید چند دقیقه‌ای را صرف تصویرسازی و ادای تأکیدات مثبت کنید.

این مقاله را مطالعه کنید : چطور اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم : ۵ راهکار عالی

۶-شرکت در جلسات یا صحبت کردن با تلفن

وقتی در کار تصویرسازی از مهارت زیادی برخوردار شدید می‌توانید در حالی ‌که در جلسه ای نشسته‌اید یا با کسی تلفنی حرف می‌زنید از حرف‌هایی که می‌شنوید الهام بگیرید.

۷-شرکت در مراسم‌ها

می‌تواند به هنگام شرکت در برنامه‌های موسیقی یا مسابقات ورزشی از تصویرسازی ذهنی به سود خود استفاده کنید.

احساس نکنید که با تصویرسازی در جریان یک برنامه، خود را از متن آن برنامه محروم می‌کنید. شما درنهایت بیش از چند دقیقه تصویرسازی نمی‌کنید.

۸-قدم زدن

قدم زدن شرایط مناسبی برای تصویرسازی فراهم می‌کند من هرگاه به تنهایی و یا به اتفاق همسرم به قدم زدن یا پیاده‌روی می‌روم از فرصتی که دست داده برای تصویرسازی استفاده می‌کنم.

۹-دراز کشیدن در رختخواب

رختخواب شما مکان بسیار مناسبی برای تصویرسازی است. شب‌ها می‌توانید بعد از تصویرسازی به خواب روید بی آنکه به خواب رفتن لطمه‌ای به تصویرسازی ما بزند.

صبح‌ها به هنگام بیدار شدن و قبل از ترک رختخواب هم می‌توانید تصویرسازی کنید. به تمرینات و ورزش هایی که به شما انرژی بیشتری می‌دهند فکر کنید.

۱۰-تصویرسازی در همه جا

وقتی مهارت‌ها و تجربه‌ی شما در تصویرسازی افزایش می‌یابد می‌توانید در هر مکانی اقدام به تصویرسازی کنید. وقتی به این مرحله می‌رسید، تبدیل به کسی می‌شوید که می‌خواهید باشید. شما در کار تصویرسازی به مهارت رسیده‌اید. می‌توانید هر جا که خواستید تصویرسازی نمایید.

برگرفته از کتاب « تجسم خلاق » نوشته ی رابین نیکسون

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر