آیا باور دارید که بعضی از عادت‌های بی‌ضرر اما منفی می‌توانند انسان‌ها را تنها کنند و مانع از ازدواج آن‌ها شوند؟ مطمئناً همه‌ی ما با اطمینان کامل این موضوع را قبول داریم و از تأثیرات منفی برخی از عادت‌های به ظاهر بی‌ضرر آگاه هستیم. وقتی به عنوان یک روانشناس به جامعه خدمت می‌کردم هر روز به مشکلات مختلف بیمارهایم رسیدگی می‌کردم و برای رفع این مشکلات به آن‌ها کمک می‌کردم. نکته‌ی جالب اینکه در اغلب موارد علت اصلی مشکلات و مسائلی که در زندگی بیماران من وجود داشت مربوط به عادت‌ها و ترس‌هایشان بود. در این مقاله می‌خواهیم عادت‌ها و ویژگی‌های مشترک افرادی که هرگز ازدواج نمی‌کنند را با یکدیگر بررسی کنیم.

عادت‌های انسان می‌تواند تأثیر منفی چشم‌گیری بر کیفیت زندگی او داشته باشد و آدمی را از مسیر صحیح و رو به رشد منحرف کند. معمولاً این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که آدم‌ها حاضر نیستند مسئولیت خطاها و گناهان خود را بر عهده بگیرند و از آن‌ها آگاه شوند و متاسفانه برعکس بیشتر مردم ترجیح می‌دهند به عادت‌های کهنه‌ی خود بچسبند و با اشتباهات و عادت‌های بد خود به زندگی ادامه دهند. متاسفانه، آن‌ها عادت کرده‌اند دیگران را برای ناخشنودی و عدم رضایت خود از زندگی سرزنش کنند. مطلبی که باید به آن توجه کنید این است که این نگرش و رویکرد هرگز به شما برای خارج شدن از این دور باطل و غلبه بر تنبلی کمک نخواهد کرد چون عادت‌های بد به تدریج به بخش قابل ملاحظه‌ای از سبک زندگی شما تبدیل خواهند شد.

ازدواج یک تصمیم بسیار مهم در زندگی هر فرد است. حتی افراد موفق و سالم نیز اغلب نمی‌توانند عشق واقعی و حقیقی خود را پیدا کنند و با او ازدواج کنند چون تصمیم‌گیری در این دنیای پیچیده و مصنوعی بسیار سخت و حساس است. اگر مطلقاً هیچ کس نمی‌خواهد با شما ازدواج کند ریشه‌ی این مشکل در ضمیر ناخودآگاه شما نهفته است. لطفاً کمی وقت بگذارید و با کاوش در ضمیر ناخودآگاهتان سعی کنید مشکل اصلی که همیشه روابط عاشقانه شما را مسموم می‌کند و تنهایی همیشگی را به شما هدیه می‌دهد را پیدا کنید. لازم است که اهمیت این موضوع را درک کنید و برای بهبود وضعیت خود وقت کافی در نظر بگیرید.

در ابتدا، باید ماهیت جهان درونی خود را کشف و تمام جوانب مثبت و منفی شخصیت خود را ارزیابی کنید. اگر صفات و عادات منفی غالب هستند، نباید تسلیم ناامیدی شوید چون ذهن انسان قدرتمند و نامحدود است. من مطمئن هستم هر فردی می‌تواند عادت‌های بد خود را ترک کند و زندگی خصوصی‌اش را تغییر دهد تا روزهای بهتری را تجربه کند. نکته‌ی اصلی این است که باید ذهن خود را به روی تغییر بگشایید و از جنگ با شیاطین درونی خود نترسید. در ادامه با عادت‌ها و ویژگی‌های مشترک افرادی که هرگز ازدواج نمی‌کنند آشنا خواهید شد. باید بدانید که پسر یا دختری که از این ویژگی‌ها بهره‌مند است همیشه مجرد خواهد ماند. امیدوارم این مقاله بتواند شما را با عادت‌های مشترکی که مانع از ازدواج دختران و پسران بسیاری شده اند و انسان‌های زیادی را محکوم به تنهایی ابدی کرده‌اند آشنا کند:

۵ عادت مشترک افرادی که هرگز ازدواج نمی‌کنند

۱-پسران یا دخترانی که هرگز ازدواج نمی‌کنند از واقعیت می‌ترسند

من فکر می‌کنم پسران یا دخترانی که از واقعیت می‌ترسند اگر هیچ کاری برای غلبه بر این ترس غیر منطقی خود نکنند هرگز ازدواج نخواهند کرد. این مطلب که هر انسانی به نوعی از واقعیت می‌ترسد اثبات شده است و این کاملاً طبیعی است چون این ترس پاسخی طبیعی به خطر است؛ اما وقتی این ترس‌ها و هراس‌های عمیق کنترل زندگی آدمی را در دست می‌گیرند، انسان دیگر قادر به پذیرش خطر و مسئولیت‌های فردی و اجتماعی نخواهد بود. کمی بعد این شخصیت‌های بیش از حد حساس و عاطفی تبدیل به قربانیان تخیل فعال خود خواهند شد. من فکر می‌کنم این ضعف باید در اولین فرصت ممکن حذف شود. هر زنی آرزو دارد که با مردی با اعتماد به‌ نفس که از نظر احساسی قدرتمند است ازدواج کند.

این شخصیت‌های بیش از حد حساس و عاطفی باید یک بار برای همیشه درک کنند که زندگی یک مبارزه ثابت و همیشگی است. اگر می‌خواهید در ازدواج یا شغل خود به موفقیت برسید باید پا در میدان نبرد بگذارید و با واقعیت‌های تلخ و سخت زندگی مواجه شوید و با اعتمادبه‌نفس و خودباوری کامل از آن‌ها عبور کنید.

۲-آن‌ها ترجیح می‌دهند تنبل و غیر فعال باشند

یکی دیگر از ویژگی‌های دختران و پسرانی که هرگز ازدواج نمی‌کنند این است که آن‌ها ترجیح می‌دهند تنبل و غیر فعال باشند. در اغلب موارد انسان‌های تنها آدم‌هایی تنبل و منفعل هستند. پیگیری خوشبختی و برقراری روابطی مؤثر با دیگران با سبک زندگی آن‌ها هم‌خوانی ندارد. آن‌ها با اینکه اصلاً تلاش نمی‌کنند ابتکار عمل را به دست بگیرند باز هم دوست دارند بهترین چیزها در زندگی نصیبشان شود. اگر این آدم‌ها بر این باورند که سرانجام یک روزی ازدواج خواهند کرد، شانس خود برای یافتن یک همسر ایده آل و مناسب را به شدت محدود خواهند کرد. نکته‌ای که باید به آن دقت کنید این است که هیچ چیزی در زندگی اتفاقی و بی‌دلیل رخ نمی‌دهد.

زندگی یک واقعیت پویا است که به مردم بسیار فعال و مولد نیاز دارد. اگر می‌خواهید افراد موفق جامعه متوجه استعدادهای درونی و پنهان، زیبایی و عمق جهان غنی درونی شما شوند باید پیش قدم شوید و خودتان را به بهترین شکل ممکن در جامعه نشان دهید و برای بیان خود از هیچ تلاشی غافل نشوید. از خودتان بپرسید چطور ممکن است با منزوی بودن و کنج خانه نشستن بتوانم یک شریک فوق‌العاده برای ادامه‌ی زندگی‌ام پیدا کنم؟ من مطمئن هستم اگر افراد تنبل در فعالیت‌های مختلف اجتماعی شرکت کنند و دوستانی با علایق مشترک پیدا کنند بدون شک به انسان‌هایی جالب و جذاب تبدیل خواهند شد.

۳-آن‌ها بیش از حد اهل قضاوت و پیش‌داوری هستند

یکی دیگر از ویژگی‌ها یا عادات مشترک آدم‌هایی که هرگز ازدواج نمی‌کنند این است که آن‌ها بیش از حد اهل قضاوت و پیش‌داوری هستند. در دنیای امروزی بیشتر مردم به خصوص زمانی که صحبت از زندگی شخصی و ازدواج در میان باشد استاندارهای فوق‌العاده بالایی برای خود در نظر می‌گیرند. گاهی اوقات اصول انسان‌ها به آن‌ها اجازه نمی‌دهد منطقی و عقلانی فکر کنند و گاها همین اصول موجب می‌شود آن‌ها اطرافیانشان را به خاطر شکست‌ها و نقاط ضعفشان ناعادلانه قضاوت کنند. دختران و پسرانی که هیچ تلاشی برای مصالحه و سازش با اطرافیان خود نمی‌کنند هرگز ازدواج نخواهند کرد چون یک ازدواج موفق و سالم همیشه بر درک و احترام متقابل استوار است. خردمندان می‌گویند وقتی افکار یا اعمال شما در تضاد با شریک زندگی‌تان است گاهی اوقات بهتر است سکوت کنید چون همین سکوت عاقلانه موجب تقویت و حفظ سلامت رابطه‌ی عاشقانه‌ی شما با همسرتان می‌شود.

علاوه بر این، خانم‌ها نیز باید این نکته را به خاطر بسپارند که عادت سرزنش کردن همسر آن هم به خاطر درآمد کم اعتمادبه‌نفس مرد را به نحو چشم‌گیری کاهش خواهد داد. در نتیجه، عدم رضایت عمیقی که در قلب مرد خود ایجاد کرده‌اید به تدریج تب و تاب عشق گرم شما را خنک خواهد کرد و رابطه‌ی گرم شما به رابطه‌ای سرد و بی روح تبدیل خواهد شد. اگر اطرافیان خود را اذیت نکنید و دیگران را بی‌دلیل قضاوت نکنید مطمئن باشید در مدت کوتاهی ازدواج خواهید کرد

۴-آن‌ها عمر خود را وقف زندگی حرفه‌ای‌شان می‌کنند

افرادی که کل زندگی خود را به کار و زندگی حرفه‌ای‌شان اختصاص می‌دهند هرگز ازدواج نخواهند کرد. اعتیاد به کار (Workaholism) یکی از حقیقی‌ترین مشکلات جهان مدرن است که به معضلی بزرگ برای جوامع مختلف تبدیل شده است. اعتیاد به کار مزایا و معایب زیادی دارد. آیا اعتقاد دارید که اعتیاد به کار می‌تواند شما را به فردی خوشحال و خوشبخت تبدیل کند؟ اگر موفقیت در دنیای حرفه‌ای مهم‌ترین اولویت شما در زندگی است مطمئن باشید دیر یا زود به نتایج مطلوبی در بعد شغلی و حرفه‌ای زندگی خود دست خواهید یافت. فقط کافی است خودتان را وقف کارتان کنید و کل زمان خود را به شغلتان اختصاص دهید.

متاسفانه، افرادی که مبتلا به اعتیاد به کار هستند سر یک دو راهی عجیب گیر خواهند کرد. اگر این افراد شغل و موفقیت حرفه‌ای خود را انتخاب کنند باید سلامت و عشق خود را فدا کنند. تقریباً تمام افرادی که معتاد به کار هستند از آنجا که ۲۴ ساعته در مورد پروژه‌های کاری خود فکر می‌کنند و تلاش و تمرکز آن‌ها فقط بر روی شغلشان است در ایجاد و حفظ روابط سالم، شاد و موفق مشکل خواهند داشت. این افراد هیچ وقتی برای عشق و روابط عاشقانه ندارند.

۵-افرادی که هرگز ازدواج نمی‌کنند بیش از حد بلندپروازند

دختران و پسرانی که هرگز ازدواج نمی‌کنند چشم‌اندازی تار از واقعیت دارند. به نظر من هنوز هم خانم‌ها باور دارند که یک روز یک شوالیه خوش تیپ با اسبی سفید و زرهی درخشان ظاهر خواهد شد و قلب آن‌ها را تسخیر خواهد کرد. مردان هم وقت باارزش خود را برای یافتن همسری فوق‌العاده زیبا و باشخصیت تلف می‌کنند. دیگر وقت آن رسیده است که خود را از شر این عادت‌های بد و بیهوده خلاص کنید و در نهایت درک کنید که این انسان‌های کامل فقط در تصورات شما وجود دارند. بهترین راه برای پیدا کردن یک شریک مناسب تعیین اهداف واقع‌بینانه است. باید مطمئن شوید رؤیاها و خواسته‌هایتان با واقعیت منطبق است. اگر در خواب و واقعیت رویای ازدواج با برد پیت را دارید باید بگویم که زندگی خصوصی شما به شدت در خطر است.

من فکر می‌کنم این عادت‌های منفی و آزاردهنده خوشبختی مردم را تباه و مانع از ازدواج دختران و پسران زیادی می‌شود. نیازی نیست وحشت کنید و نگران وجود این عادت‌های منفی در زندگی خود باشید. خبرهای خوبی هم برای شما دارم. شما می‌توانید با پشتکار، اراده و تلاش این عادت‌های بد را ترک کنید و آن‌ها را با عادت‌های خوب و سازنده جایگزین کنید. من قلبا باور دارم که عشق خالص و بی ریا باعث می‌شود انسان‌ها چشمشان را به روی کاستی‌ها و ضعف‌های یکدیگر ببندند؛ اما این واقعیت هرگز بدین معنا نیست که از این پس باید همیشه استراحت کنید و بهبود فردی و رفع نقاط ضعفتان را برای همیشه به فراموشی بسپارید.

۵ عادت مشترک افرادی که هرگز ازدواج نمی‌کنند را بررسی کردیم. به نظر شما چه عادت‌ها و رفتارهای دیگری باعث می‌شود دختران و پسران زیادی در جامعه هرگز ازدواج نکنند و برای همیشه مجرد بمانند؟ لطفاً نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

مقالات پیشنهادی:

۷ راز کلیدی ازدواج‌های موفق

۱۰ عادت کلیدی زوج‌های خوشبخت

۱۲ جمله‌ای که هر روز باید به همسر خود بگویید

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید با تشکر