آیا از شنیدن عبارت «زندان توییتر» تعجب کرده‌اید؟ واقعاً اصطلاح زندان توییتر چیست و چرا این اصطلاح توسط توییتر که بدون شک بهترین وب‌سایت شبکه‌ی اجتماعی ست استفاده می‌شود؟ ساز و کار این زندان چگونه است و چطور یک کاربر می‌تواند از آن فرار کند؟ آیا با پرسش‌های بی‌شماری که این اصطلاح در ذهنتان ایجاد کرده مضطرب و پریشان شده‌اید؟ نگران نباشید چون در این مقاله سعی دارم در قالب یک راهنمای کوتاه و مختصر شما را با زندان توییتر آشنا کنم. از زمان افتتاح توییتر در سال ۲۰۰۶ برخی اصطلاحات مختص به این شبکه‌ی اجتماعی از قبیل توییت، فالوور یا دنبال کننده و زندان توییتر باعث تعجب کاربران شده است اما بنده در این مقاله فقط بر روی عبارت زندان توییتر تمرکز می‌کنم. زندان توییتر بدین معناست که شبکه‌ی اجتماعی توییتر می‌تواند کاربران خود را در یک زندان به دام بی اندازد تا عادت ارسال توییت های مداوم و پی در پی خود را ترک کنند. خب، به نظر می‌رسد توییتر می‌خواهد ما را پشت میله‌های زندان خود بی اندازد و اندکی از عادت‌های بد ما بکاهد.

این مقاله را بخوانید : ۱۰ اثر منفی و غیر قابل جبران شبکه های اجتماعی بر زندگی انسان ها

زندان توییتر چیست؟

بدون شک همه‌ی ما با کلمه‌ی زندان آشنا هستیم و به راحتی می‌توانیم ارتباط آن با توییتر را تشخیص دهیم. به عبارت ساده‌تر، توییتر کاربران خود را بعد از ارسال ۱۰۰ توییت در یک ساعت به زندان خود می‌فرستد تا دیگر بیش از این نتوانند به ارسال توییت های خود بپردازند زیرا اگر کاربری بتواند در هر ساعت ۱۰۰ توییت ارسال کند به راحتی خواهد توانست در روز چیزی در حدود ۱۰۰۰ توییت ارسال کند.

وقتی یک کاربر توسط توییتر به زندان فرستاده می‌شود مثل قبل به صفحه‌ی توییتر دسترسی دارد اما برای مدتی معین و محدود که تقریباً بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه به طول می‌کشد دیگر نمی‌تواند هیچ‌گونه مطلب یا توییتی ارسال کند؛ بنابراین، نیازی نیست کاربران این شبکه‌ی اجتماعی در چنین شرایطی نگران باشند زیرا این وضعیت زیاد طول نمی‌کشد و خیلی زود وضعیت حساب کاربری شما به حالت نرمال باز خواهد گشت. به نظر من بیشتر شبیه به یک بازداشت موقت است تا گرفتن حکم و رفتن به زندان.

این مقاله را بخوانید : بهترین زمان برای انتشار مطالب در شبکه‌های اجتماعی پرمخاطب + اینفوگرافیک

زندان توییتر کاربران را در شرایطی قرار می‌دهد که بعد از مدتی به دلیل عدم فعال بودن در پروفایل کاربری خود احساس خستگی می‌کنند. زندان توییتر اساساً اصطلاحی ست که در دنیای آنلاین به یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های شبکه‌ی اجتماعی توییتر اشاره می‌کند. این اصطلاح توصیف‌کننده‌ی مکث یا توقفی اجباری ست که از سوی توییتر بر کاربرانی که از محدودیت ۱۰۰۰ توییت در روز یا ۱۰۰ توییت در ساعت گذشته‌اند تحمیل می‌شود. بعد از شکستن این قانون توییتر و گذر از آن حساب کاربری مربوطه برای مدت معینی غیرفعال شده و از ارسال عمومی توییت ها توسط آن کاربر جلوگیری می‌شود.

آیا فکر می‌کنید کاربری وجود دارد که بتواند از این قانون توییتر سرپیچی کند و آن را بشکند؟ به نظر شما آیا چنین احتمالی وجود دارد؟

آیا فکر می‌کنید ممکن است یک کاربر بتواند در طول یک روز ۱۰۰۰ و یا در یک ساعت ۱۰۰ توییت ارسال کند؟ با اینکه احتمال وقوع چنین اتفاقی تقریباً صفر است اما باز هم عده‌ی محدودی از کاربران هستند که از این محدوده خواهند گذشت و به زندان توییتر فرستاده خواهند شد. توییتر یکی از شبکه‌های اجتماعی محبوب در فضای مجازی ست که هر فردی می‌تواند با استفاده از آن پیام خود را به گوش جهانیان برساند. به‌ هر حال کاربران توییتر با این محدودیت یعنی ارسال ۱۰۰ توییت در ساعت رو به رو هستند و در صورت گذشتن از آن به زندان توییتر فرستاده خواهند شد؛ اما وقتی کاربران با چنین محدودیت و مجازات روشنی رو به رو هستند چه کاری می‌توانند انجام دهند؟ پاسخ روشن است. کاربران برای بیرون آمدن از این شرایط و بازگشت به حالت عادی چاره‌ای جزء انتظار کشیدن به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ندارند. اگر کاربری به دلیل بد شانسی و یا حواس‌پرتی از این محدودیت بگذرد و به زندان توییتر بی افتد باز هم بعد از مدت کوتاهی آزاد خواهد شد و حساب کاربری او به حالت عادی باز خواهد گشت بنابراین سؤال کلیدی این است که اساساً هدف اصلی ایجاد زندان در توییتر چیست؟

هدف اساسی و اصلی نهفته در پشت زندان توییتر

برای قرار دادن محدودیتی مفید و کاربردی در پیش روی اسپمرها، معرفی زندان توییتر به همه‌ی کاربران مهم و حیاتی ست. فعالیت‌های هرزه‌نگاری یا spamming activities با سرعتی سرسام‌آور در حال رشد است و زندان توییتر با محدودیت API راهی مناسب برای جلوگیری از اعمال بار اضافی به سرور و از کار افتادن آن است. هیچ شکی نیست که دور شدن و رهایی از دست اسپمرها کاری پیچیده و دشوار است و معرفی زندان توییتر با محدودیت API یکی از هوشمندانه‌ترین راه‌ها برای دسته‌بندی و معرفی اسپمرها و حذف آن‌ها از سوی کاربران است تا قبل از اینکه اوضاع بدتر شود همه چیز کنترل و به حالت عادی بازگردانده شود.

کلمه‌ی «زندان توییتر» تنگه‌ای دیوانه کننده و اعصاب خورد کن است که مسلماً هیچ کاربری دوست ندارد به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه در آن بماند اما کاربران به صورت ناگهانی و تنها با یک اطلاع‌رسانی کوتاه در این وضعیت گرفتار خواهند شد. بسیاری از کاربران با این موقعیت رو به رو خواهند شد اما باز هم در توییتر باقی می‌مانند و به بقای خود در این شبکه‌ی اجتماعی معروف ادامه می‌دهند. اگر فکر می‌کنید همه‌ی کاربران توییتر بدون اسپمینگ پست و توییت می‌کنند سخت در اشتباهید. وقتی یکی از حساب‌های کاربری به زندان توییتر فرستاده می‌شود به حالت تعلیق در می‌آید که این وضعیت کاربران دیگر را به شدت تحریک می‌کند زیرا حساب کاربری مربوطه پیام‌ها را دریافت می‌کند اما نمی‌تواند به آن‌ها پاسخ دهد.

این مقاله را بخوانید : اینفوگرافیک : راهنمای سایز نهایی تصاویر برای شبکه‌های اجتماعی مختلف

از زندان توییتر فرار کنید اما چطوری؟

توییتر برای بیرون آمدن از این وضعیت باید چه کارهایی انجام دهد؟

  • مسئولان شبکه‌ی اجتماعی توییتر باید برای یافتن راهی مناسب برای برخورد با بار روی سرور برنامه‌ریزی کنند.
  • آن‌ها حتی به راحتی می‌توانند تمام حساب‌های کاربری اسپم را حذف کنند.
  • برای هر فرد فقط باید یک حساب کاربری در نظر گرفت تا کاربران نتوانند چندین حساب کاربری برای خود ایجاد کنند.

 

کاربرانی که به طور مقطعی و گذرا از حساب کاربری خود در توییتر استفاده می‌کنند به ندرت با موضوع زندان توییتر مواجه خواهند شد اما زمانی که در این وضعیت خسته‌کننده و اعصاب خورد کن گیر بی افتند مجبورند ۳۰ تا ۶۰ دقیقه را بدون امکان ارسال توییت سر کنند. آیا اینکه دیگران برای شما پیام ارسال کنند ولی شما نتوانید پاسخ آن‌ها را بدهید واقعاً آزاردهنده نیست؟ البته که همین‌طور است؛ اما اگر حقیقتاً نمی‌خواهید وقتتان را تلف کنید و در دام زندان توییتر بی افتید باید عادت‌های خود را بازبینی کنید و از ارسال توییت های غیرضروری و بی‌هدف جدا خودداری کنید. باید بدانید که توییتر حساب‌های کاربرانی را که به طور مرتب در زندان این شبکه ی اجتماعی به دام بی افتند را برای همیشه مسدود خواهد کرد.

آیا تا به حال با زندان توییتر رو به رو شده‌اید؟ اگر تجربه یا اطلاعات مفیدی در این زمینه دارید لطفاً با من و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

برای حمایت از ما این مقاله را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید. با تشکر