قورباغه را قورت بده!

۲۱ روش سودمند برای غلبه بر تنبلی و انجام کار بیشتر در زمان کمتر

نویسنده: برایان تریسی

ماجرای زندگی من

برایان تریسی کتاب کوتاه و پرفروش قورباغه را قورت بده را نوشت تا به معرفی ۲۱ روش سودمند برای غلبه بر تنبلی و انجام کار بیشتر در زمان کمتر بپردازد. برایان تریسی در این بخش از کتاب قورباغه را قورت بده ماجرای زندگی خود را با تشنگان موفقیت در میان می گذارد.

اجازه دهید کمی درباره‌ی خودم و دلایل به وجود آمدن این کتاب حرف بزنم. من در ابتدای زندگی، غیر از یک ذهن کنجکاو، هیچ چیز یا مهارت دیگری نداشتم. توی مدرسه چندان درس نمی‌خواندم و بعد از مدتی ترک تحصیل کردم. چند سال هم کارهای شاق و پر زحمتی انجام دادم ولی آینده‌ام در پرده‌ای از ابهام قرار داشت و امیدی به بهبود آن نبود.

در دوران جوانی شغلی در یک کشتی باربری پیدا کردم و به مدت هشت سال به اقصی نقاط جهان سفر کردم و بیش از هشتاد کشور دنیا را در پنج قاره جهان دیدم.

هنگامی که دیگر نتوانستم به کارهای شاق و طاقت فرسای بدنی بپردازم به سراغ شغل فروشندگی رفتم. از این خانه به آن خانه می‌رفتم و جنس می‌فروختم و از این راه زندگی می‌کردم. تا اینکه یک روز به اطراف خود نگاه کردم و از خود پرسیدم «چرا دیگران بهتر از من عمل می‌کنند و موفق‌تر از من هستند؟» سپس اقدام به کاری کردم که زندگی مرا دگرگون کرد. به سراغ فروشندگان موفق رفتم و از آن‌ها پرسیدم که چگونه کار می‌کنند و رمز موفقیت آنها چیست؟ و آن‌ها برایم گفتند که چه کار می‌کنند. من نیز به توصیه‌ها و پیشنهادهای آن‌ها عمل کردم و فروش من بالا رفت. بالاخره به حدی در کار خود موفق شدم که به یک مدیر فروش تبدیل شدم. به عنوان مدیر فروش نیز همان تدابیر و توصیه‌ها را به کار بردم و سرانجام به رمز و راز کارهای مدیران موفق دست یافتم و آنگاه خودم همان کارها را کردم.

این جریان یادگیری اصول موفقیت و کاربرد آن‌ها در عمل، زندگی من را تغییر داد. هنوز هم تعجب می‌کنم که این اصول چقدر ساده و بدیهی هستند. فقط باید توجه کنی ببینی افراد موفق چه کار می‌کنند و همان کارها را انجام بدهی تا به همان نتایج دست پیدا کنی. واقعاً که روش شگفت‌انگیز و جالبی است.

موضوع واقعاً ساده است. بعضی آدم‌ها بهتر از دیگران عمل می‌کنند، زیرا کارها را به روش متفاوتی انجام می‌دهند؛ یعنی دقیقاً به هدف می‌زنند. به ویژه، آن‌ها در مقایسه با افراد عادی و معمولی، خیلی بهتر از وقت خود استفاده می‌کنند.

در گذشته، به خاطر تجربیات ناموفقی که داشتم احساس عدم لیاقت و کاردانی می‌کردم و به خودم اعتماد نداشتم. در یک دام ذهنی گرفتار شده بودم و تصور می‌کردم افرادی که بهتر از من عمل می‌کنند حتماً بهتر از من هستند. ولی بعدها فهمیدم که این موضوع حقیقت ندارد. آن‌ها فقط کارهای خود را به روش دیگری انجام می‌دادند و منطقی بود که آنچه آن‌ها یاد گرفته بودند تا انجام دهند من هم می‌توانستم یاد بگیرم.

فهم این موضوع برای من مثل یک کشف بود و از این کشف بسیار متعجب و هیجان‌زده شدم. هنوز هم هرگاه به آن لحظات فکر می‌کنم دچار شور و شعف خاصی می‌شوم. بدین ترتیب فهمیدم که می‌توانم زندگی خود را دگرگون کنم و تقریباً به هر هدفی که برای خود مشخص کنم دست خواهم یافت، به شرط آنکه ببینم افراد موفق چه کار می‌کنند و همان کارها را انجام دهم تا به همان نتایج برسم.

برایان تریسی در ادامه این بخش از کتاب قورباغه را قورت بده می گوید:

بعد از مدت یک سال از شروع کار فروشندگی، به یک فروشنده درجه یک تبدیل شدم. همچنین یک سال بعد از آن که به عنوان مدیر کار کردم، تبدیل به مدیر عاملی شدم که نود و پنج نماینده فروش در شش کشور جهان در زیر دست من کار می‌کردند. در این زمان بیست و پنج سال داشتم.

در طی این سال‌ها، در بیست و دو شغل و حرفه‌ی مختلف کار کردم، چند شرکت تأسیس کردم و از یک دانشگاه در رشته‌ی مدیریت بازرگانی مدرک لیسانس گرفتم. همچنین در طی این مدت زبانهای فرانسه، آلمانی و اسپانیایی را یاد گرفتم و به عنوان سخنران، مربی، یا مشاور برای بیش از ۵۰۰ شرکت مختلف کار کردم. اکنون نیز در همایش‌های سالانه خود برای بیش از ۳۰ هزار نفر سخنرانی می‌کنم.

در طی عمر حرفه ای خود به یک حقیقت ساده دست یافته‌ام. نکته مهم برای رسیدن به موفقیت، خوشبختی، احترام و مقام این است که همه‌ی فکر و توان خود را بر روی مهم‌ترین کار و هدفی که در زندگی داری متمرکز کنی و آن را به بهترین نحو و به طور کامل انجام دهی. هدف اصلی این کتاب نیز همین است که چنین بصیرتی را به شما یاد دهد.

این کتاب به شما یاد می‌دهد که چطور می‌توانید کارهای خود را سریع‌تر انجام دهید. من همه‌ی اصول قدرتمندی را که در زمینه‌ی بهره وری فردی کشف کرده‌ام در بیست و یک اصل خلاصه کرده‌ام که در این کتاب با آن‌ها آشنا می‌شوید.

این روش‌ها و تکنیک‌ها، همگی کاربردی، اثبات شده و به سرعت قابل استفاده هستند. برای اینکه در وقت صرفه‌جویی کنم از توضیحات گوناگون روانشناختی و عاطفی در مورد تنبلی و ضعف در مدیریت زمان اجتناب کرده‌ام. همچنین در این کتاب از بحث و گفت و گو در زمینه‌ی مباحث نظری و اصول تحقیق خودداری ورزیده‌ام؛ بنابراین عمدتاً اعمال و روش‌های خاصی را آموزش داده‌ام تا بلافاصله بتوانید به کار بگیرید و در کار خویش به نتایج بهتر و سریع‌تری برسید.

هر یک از اصول این کتاب به منظور افزایش سطح بهره وری، عملکرد و بازده کاری شما مطرح شده است. شما می‌توانید بسیاری از ایده‌های مطرح شده در این کتاب را در زندگی خصوصی خود نیز مورد استفاده قرار دهید.

هر کدام از این اصول بیست و یک گانه به خودی خود کامل و ضروری است. یک اصل ممکن است در یک کار مؤثر و مفید باشد و اصل دیگر در کاری دیگر مثمر ثمر واقع شود. به طور کلی این بیست و یک اصل، همچون غذای آماده‌ای است که شما می‌توانید از آن در هر زمان و موقعیت خاصی که برایتان اهمیت دارد استفاده کنید.

کلید موفقیت، عمل کردن است. این اصول برای دستیابی به پیشرفت و موفقیت سریع، مفید و سودمند است. هر چقدر زودتر آن‌ها را یاد بگیرید و به کار بندید سریع‌تر در کار خود پیشرفت خواهید کرد.

هیچ حد و مرزی برای آنچه می‌توانید انجام دهید وجود ندارد. به شرط آنکه یاد بگیرید چطور «قورباغه را قورت دهید.»

برای مطالعه ی بخش های دیگر کتاب قورباغه را قورت بده نوشته ی برایان تریسی از لینک های زیر استفاده کنید:

بخش اول    بخش سوم      بخش چهارم      بخش پنجم      بخش ششم      بخش هفتم      بخش هشتم      بخش نهم      بخش دهم      بخش یازدهم      بخش دوازدهم     بخش سیزدهم      بخش چهاردهم      بخش پانزدهم      بخش شانزدهم      بخش هفدهم      بخش هجدهم      بخش نوزدهم      بخش بیستم      بخش بیست و یکم       بخش بیست و دوم      بخش بیست و سوم      بخش بیست و چهارم      نتیجه گیری

مقالات پیشنهادی:

با هدف‌گذاری شکست خواهید خورد، به سیستم‌ها فکر کنید!

عمل‌گرا شوید : ۳ مرحله‌ی ساده برای مبارزه با تنبلی

۷ راز موفقیت افراد موفق جهان که از آن بی‌اطلاعید!

لطفاً برای حمایت از ما این مقاله را در یکی از شبکه‌های اجتماعی مورد علاقه‌تان به اشتراک بگذارید. با تشکر