اینکه آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس از لحاظ فیزیکی کاملاً متفاوت‌اند بسیار مشهود و قابل لمس است زیرا آیفون ۶ پلاس صفحه‌ نمایش بزرگ‌تری دارد و به طور کلی  جثه بزرگ‌تری نسبت به آیفون ۶ دارد. صرف نظر از این تفاوت‌های مشهود، تفاوت‌های ظریف و جزئی دیگری نیز وجود دارد که  این دو نسخه‌ی آیفون را از یکدیگر متمایز می‌کند و نباید نسبت به آن‌ها بی تفاوت بود. اگر برای خرید یکی از این گوشی‌های هوشمند برنامه‌ریزی کرده‌اید، درک این تفاوت‌های کوچک و تأثیر آن‌ها بر عملکرد و تجربه‌ی شما بسیار مهم و حیاتی ست.

این مقاله را مطالعه کنید : مارکوپولو آیفون‌های گمشده را پیدا می‌کند!

در این مقاله به ۵ تفاوت کلیدی و مهم آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس خواهیم پرداخت تا درک درستی از قابلیت‌های آن‌ها به دست آورید و بتوانید در هنگام خرید هر یک از این گوشی‌های هوشمند انتخابی بهتر و مناسب‌تر داشته باشید:

iphone 6 and 6 plus-1

سایز صفحه‌نمایش و وضوح تصویر (رزولوشن)

یکی از تفاوت‌های مشهود آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس، اندازه صفحه‌ نمایش آن‌هاست. اگر چه آیفون ۶ صفحه ‌نمایش ۴/۷ اینچی دارد که نسبت به صفحه ‌نمایش ۴ اینچی آیفون ۵s و ۵c رشد مناسبی داشته، اما  آیفون ۶ پلاس صفحه ‌نمایش خود را  خیلی بیشتر از نسخه‌های قبل ارتقاء داده است. آیفون ۶ پلاس از صفحه‌ نمایشی ۵/۵ اینچی بهره مند است که آن را تبدیل به یک  phablet و یکی از رقبای نزدیک iPad mini کرده است.

این مقاله را مطالعه کنید : نسل جدید کامپیوترهای مک : جراحی زیبایی نسخه‌ی ابتدایی مکینتاش اپل + ۱۴ تصویر

تعجبی هم ندارد که آیفون ۶ پلاس رزولوشن متفاوتی داشته باشد: ۱۰۸۰ ×۱۹۲۰ در برابر رزولوشن ۷۵۰ × ۱۳۳۴ آیفون ۶ .

کاربرانی که به دنبال گوشی‌های قابل حمل هستند و در عین حال خواستار وضوح تصویری مناسبند آیفون ۶ را ترجیح می‌دهند اما کاربرانی که به دنبال بزرگ‌ترین صفحه‌نمایش ممکن هستند مسلماً آیفون ۶ پلاس را انتخاب می‌کنند.

iphone 6 and 6 plus-2

عمر باتری

شارژ باتری در آیفون ۶ زودتر تمام خواهد شد زیرا از صفحه‌نمایش بزرگ‌تری برخوردار است اما باتری این گوشی ظرفیت بیشتر و عمر طولانی‌تری نسبت به باتری آیفون ۶ دارد. مقایسه  زیر را بخوانید. (تمام اعداد استفاده شده که بر حسب ساعت است، بر اساس اطلاعات اعلام شده‌ی شرکت اپل اند):

زمان مکالمه  (Talk Time)

آیفون ۶ پلاس: ۱۴

آیفون ۶: ۱۴

زمان صدا (Audio Time)

آیفون ۶ پلاس: ۸۰

آیفون ۶: ۵۰

زمان ویدیو (Video Time)

آیفون ۶ پلاس: ۱۴

آیفون ۶: ۱۱

زمان اینترنت (Internet Time)

آیفون ۶ پلاس: ۱۲

آیفون ۶: ۱۱

زمان استندبای (Standby Time)

آیفون ۶ پلاس: ۱۶ روز

آیفون ۶: ۱۰ روز

بنابراین، اگر به دنبال باتری هستید که ظرفیت بیشتر، عمر طولانی‌تر و کارکرد مناسب‌تری داشته باشد آیفون ۶ پلاس را انتخاب کنید.

iphone 6 and 6 plus-3

قیمت

از آنجا که آیفون ۶ پلاس صفحه‌نمایش بزرگ‌تری دارد و باتری آن دارای مزایای بیشتری نسبت به  باتری آیفون ۶ است، قطعاً قیمت آن نیز از برادر خود بیشتر است. در حالی که هر دو نسخه آپشن های ذخیره‌سازی یکسانی – ۱۶، ۶۴ و ۱۲۸ گیگابایتی – در اختیار کاربران می‌گذارند، آیفون ۶ با سه  قیمت ۱۹۹، ۲۹۹ و ۳۹۹ دلاری عرضه می‌شوند ولی آیفون ۶ پلاس با یک افزایش ۱۰۰ دلاری در هر مدل با سه قیمت ۲۹۹، ۳۹۹ و ۴۹۹ دلاری وارد بازار شده است.

iphone 6 and 6 plus-4

اندازه و وزن

به دلیل تفاوت در اندازه‌های صفحه‌نمایش، باتری و برخی از اجزای داخلی دیگر، وزن هم یکی دیگر از تفاوت‌های اساسی آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس است. وزن آیفون ۶، ۴/۵۵ اونس است (۰/۶ اونس بیشتر از آیفون ۵s) در حالی که  سنگینی آیفون ۶ پلاس ۶/۰۷ اونس است.

ابعاد فیزیکی این دو نسخه آیفون نیز با یکدیگر متفاوت است. ابعاد آیفون ۶، ۰/۲۷ × ۲/۶۴ × ۵/۴۴ است در حالی که ابعاد آیفون ۶ پلاس، ۰/۲۸ × ۳/۰۶ × ۶/۲۲ است. (ابعاد در مقیاس اینچ و از راست به چپ به ترتیب ضخامت، عرض و طول است.)

اگر چه اختلاف اندازه زیادی نیست ولی زمانی که سبکی و فیت شدن گوشی هوشمندتان با جیب لباستان برای شما مهم باشد، این تفاوت‌ها اهمیت پیدا خواهد کرد.

iphone 6 and 6 plus-5

دوربین: تثبیت کننده‌ی تصویر (Image stabilization)

اگر تنها مشخصات و ویژگی‌های فنی را در نظر بگیریم، دوربین آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس تقریباً یکسان‌اند. دوربین پشت در هر دو گوشی  عکس‌های ۸ مگا پیکسلی و ویدیوهای ۱۰۸۰p HD تولید کرده و ویژگی‌های اسلو- مو یکسانی در اختیار کاربران می‌گذارند. دوربین‌های جلوی هر دو گوشی هم عکس‌هایی با کیفیت ۱/۲ مگا پیکسل و ویدیوهای ۷۲۰p HD ایجاد می‌کند.

اما یکی از فاکتورهای اصلی در دنیای دوربین‌ها که بر تصاویر خروجی آن‌ها به شدت تأثیرگذار است چیزی نیست جزء: تثبیت کننده‌ی تصویر.

تثبیت کننده‌ی تصویر یکی از ویژگی‌های مهم دوربین‌هاست که به کاهش حرکت دوربین (مثلاً حرکت دست در هنگام عکاسی)، بهبود تمرکز و افزایش کیفیت تصاویر خروجی کمک می‌کند. دو راه برای تقویت خاصیت تثبیت کننده‌ی تصویر وجود دارد: سخت‌افزار و نرم‌افزار.

در نرم‌افزار تثبیت کننده‌ی تصویر، یک برنامه به طور خودکار عکس‌ها را تنظیم می‌کند تا بهتر به نظر برسند که هر دو گوشی از این قابلیت برخوردارند. با این حال، از نظر سخت‌افزاری، از ژیروسکوپ و پردازنده‌ی گوشی برای حذف حرکات ناخواسته استفاده می‌شود و این ویژگی تنها در آیفون ۶ پلاس وجود دارد.

بنابراین اگر کیفیت تصاویر و عکس‌ها برای شما مهم است، بهتر است آیفون ۶ پلاس را انتخاب کنید.

 برای حمایت از ما، با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید.