تفکر، کاری که تقریباً در هر ثانیه از زندگی‌مان انجام می‌دهیم. نمی‌توانیم جلوی آن بایستیم. تفکر بخشی از طبیعت ما انسان‌ها است. والدین و دوستانمان بر عادت‌های ذهنی ما تأثیر می‌گذارند- و این عادت‌های ذهنی می‌توانند موجب موفقیت یا شکست ما شوند.

آیا افکارتان مسیر کسب موفقیت را برای شما هموارتر می‌کنند یا شما را ناتوان کرده و زمینه‌ساز شکست شما می‌شوند؟ احتمالاً این مهم‌ترین سؤالی است که باید از خود بپرسید اما هر چند وقت یکبار این سؤال را از خود می‌پرسید؟

بدترین کاری که می‌توانید در زندگی انجام دهید این است که تسلیم عقاید و نظرات دیگران شوید. اگر هوش هیجانی خود را توسعه دهید از نظر ذهنی به فردی قدرتمند تبدیل خواهید شد.

در ادامه با ۵ عادت ذهنی که موفقیت در زندگی را تسریع می کند آشنا خواهید شد:

۱-برای ریسک کردن مشتاق باشید

همه‌ی آدم‌ها شجاع نیستند. شاید گاهی اوقات ریسک کردن خیلی ترسناک باشد. به عنوان مثال فرض کنید برای رسیدن به سبک زندگی ایده آل خود مجبور شوید از شغل خود استعفا دهید و یا اینکه برای استفاده از یک فرصت تجاری پرسود چاره‌ای جز مهاجرت نداشته باشید.

اگر دوست دارید با ریسک کردن راحت شوید و در چنین موقعیت‌هایی با اعتماد به نفس کامل رفتار کنید باید بیاموزید چطور با عدم قطعیت، شک و تردید زندگی کنید. مطمئناً برای چنین کاری باید جرئت داشته باشید اما متأسفانه بیشتر انسان‌ها با چنین موقعیت‌هایی اصلاً راحت نیستند. خب، بهتر است کمی منطقی باشیم. اگر ریسک نکنیم و از فرصت‌هایی که زندگی سر راهمان قرا ر می‌دهد استفاده نکنیم هیچ وقت زندگی‌مان تغییر نخواهد کرد و همین جایی که هستیم باقی خواهیم ماند.

شاید ترسناک باشد اما اصلاً بدان معنا نیست که نمی‌تواند هیجان‌انگیز و جالب باشد. هیجان ریسک شاید همان چیزی باشد که شما را به خط پایان برساند. بیشتر افراد موفق جهان موفقیت‌های خود را به ریسک‌هایی که در ابتدای مسیر موفقیت کرده‌اند نسبت می‌دهند.

۲-پذیرای تغییر باشید

شاید زیاد با تغییر راحت نباشید. بیشتر انسان‌ها از روتین‌های زندگی خود لذت می‌برند و اصلاً دوست ندارند چیزی را تغییر دهند. قطعاً شما هم از بعضی روتین‌های خود لذت می‌برید؛ اما اگر همیشه زندگی یکنواختی داشته باشیم در منطقه‌ی آسایش و امنیت خود به دام خواهیم افتاد و خوب می‌دانیم که گیر افتادن در منطقه آسایش می‌تواند پایان رشدمان در زندگی باشد.

تغییر به ما خدمت می‌کند. تغییر فرصت‌های یادگیری بی‌شماری در اختیارمان قرار می‌دهد و نهایتاً آگاهی ما را گسترش می‌دهد.

لم تغییر این است که خود را در یک محیط تازه و ناشناخته غرق کنید. فکر کنید به زندگی تازه‌ای تبعید شده‌اید و از امروز باید سبک زندگی کاملاً متفاوتی را تجربه کنید. اگرچه تحمل چنین موقعیت‌هایی برای همگان آسان نیست اما باید بپذیریم که تغییر هم منافع و مزایای خاص خود را دارد.

۳-مثبت باشید

این روزها خیلی‌ها در مجلات، کتاب‌ها یا وب‌سایت‌های مختلف در مورد اهمیت نگرش مثبت موعظه می‌کنند. متأسفانه بیشتر این نویسندگان خودشان هم با مثبت بودن مشکل دارند. هیچ چیز بدتر از این نیست که در زندگی مربی یا مشاوری داشته باشیم که کاری را به ما توصیه کند اما خودش نتواند به توصیه‌هایش در زندگی خصوصی‌اش عمل کند.

اگر می‌خواهید از نظر ذهنی قوی باشید باید همیشه مثبت بمانید. در واقع، مثبت بودن یکی از عادت‌های ذهنی مشترک افراد موفق است.

همه‌ی ما در مسیر کسب موفقیت با موانع و مشکلات مختلفی رو به رو خواهیم شد. متأسفانه بیشتر مردم به محض اینکه با اولین مانع مواجه می‌شوند اجازه می‌دهند احساساتشان، افکار و تصمیماتشان را تحت تأثیر قرار دهد.

همیشه در مورد هر تجربه دو دیدگاه مختلف وجود دارد- دیدگاه مثبت و دیدگاه منفی. انتخاب با شماست. کدام دیدگاه را انتخاب می‌کنید؟

۴-بر آنچه می‌توانید کنترلش کنید تمرکز کنید

یکی از مشکلات اصلی ما این است که خیلی نگران هستیم. همیشه نگران چیزهایی هستیم که هیچ کنترلی بر آن‌ها نداریم. مطمئنم همه‌ی ما گاهی اوقات با چنین نگرانی‌های بی موردی رو به رو می‌شویم. اگر می‌خواهید در زندگی عملکرد بهتری داشته باشید همیشه بر کارهایی تمرکز کنید که مهم و حیاتی هستند.

هیچ وقت سعی نکنید دیگران را کنترل کنید چون نتیجه‌ای جز اتلاف وقت نصیبتان نمی‌شود. شما معمار سرنوشت خود هستید. کنترل زندگی‌تان در دستان خودتان است، پس به جای اینکه بی‌جهت نگران دیگران باشید بر زندگی خودتان تمرکز کنید و از آن یک شاهکار هنری ماندگار خلق کنید.

۵-همیشه نقطه‌ی پایان را به یاد داشته باشید

مرگ نقطه‌ی پایان زندگی است. سرنوشت ما انسان‌ها یکسان است اما برداشت ما از این پایان متفاوت است. گذشته را برای همیشه فراموش کنید و خیلی نگران آینده نباشید، در لحظه‌ی حال زندگی کنید، برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنید اما هیچ وقت محبت به دیگران را فراموش نکنید.

همه‌ی ما به سوی یک سرنوشت مشترک در حرکتیم و اگر همیشه به یاد آن باشیم از لحظه‌های زندگی‌مان مجسمه‌ای ارزشمند خواهیم ساخت که مثبت اندیشی و پایان پر غرورمان را به تصویر می‌کشد.

به خداوند مهربان تکیه کنید و از جان و دل برای رسیدن به خواسته‌هایتان تلاش کنید. باور کنید اگر بخواهید می‌توانید به تک تک اهدافتان دست یابید.

مقالات پیشنهادی:

رایج‌ترین باورهای محدودکننده‌ای که مانع موفقیت شما هستند

حلقه عادت : راز تغییر موفقیت‌آمیز عادت‌ها

چرا بعضی ها اینقدر خوش شانس اند : ۹ ویژگی مشترک افراد خوش شانس

لطفاً برای حمایت از ما این مقاله را در یکی از شبکه‌های اجتماعی مورد علاقه‌تان به اشتراک بگذارید. با تشکر